Nowy numer 3/2021 Archiwum

Reaktywacja Banku Wielkopostnego - czyli wielka wymiana dóbr duchowych

Z początkiem marca, po dłuższej przerwie, w okresie Wielkiego Postu powraca idea wymiany dóbr duchowych. Koordynatorem akcji jest ks. Mirek Ładniak.

Bank Wielkopostny przez wiele lat działał na terenie archidiecezji lubelskiej. Teraz po przerwie wznawia swoje funkcjonowanie. Inicjatorem przywrócenia idei jest proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli ks. Mirosław Ładniak. 

- Bank Wielkopostny to duchowa wymiana dóbr. Kapitał stanowią zadeklarowane ofiary: modlitwy i wyrzeczenia, jakie udziałowcy banku podejmują na czas Wielkiego Postu - wyjaśnia ks. Mirek. - Z duchowego dobra tych postanowień korzystają z kolei ci, którzy zaciągają w banku kredyt miłości, zgłaszając prośby o modlitwę w intencji ich trudnych spraw. Jednym słowem, gdy ja podejmuję postanowienie wielkopostne, mogę być też kredytobiorcą, mogę korzystać z tysięcy postanowień innych osób, które w tym banku zdeponowały swoje postanowienia i to jest ten duchowy kapitał, który jest ciągle pomnażany. To działa zupełnie tak, jak w obrocie papierami wartościowymi. 

Jak zaznacza ks. Mirek, ważne jest to, że można być poważnym udziałowcem i mieć swoje postanowienia na cały Wieki Post, ale można być również drobnym ciułaczem i robić postanowienia na jeden lub kilka dni. - Wszystko zależy od potrzeby, możliwości i wewnętrznego nastawienia.

Bank tworzy grupa osób zainteresowanych akcją, która jednocześnie zajmuje się promocją i dystrybucją materiałów banku. Bank może mieć oddziały szkolne, rodzinne, parafialne czy też wspólnotowe.

Na stronie bobola.pl znajdują się specjalne formularze deklaracji postanowień wielkopostnych oraz kredytów miłości. - W ten sposób tworzymy duchową wspólnotę ludzi, którzy łączą się wokół postanowień, a jednocześnie wspierają innych - przekonuje główny koordynator akcji. - Bo jeżeli ja wiem, że moje postanowienie wielkopostne jest nie tylko potrzebne mnie, ale z niego korzystają inni ludzie, to mam wyjątkową motywację, żeby trwać w tym postanowieniu i jeszcze bardziej się w nie angażować - podkreśla. 

Żeby założyć oddział banku, nie ma konieczności rejestrowania go. - Oczywiście jeśli ktoś chce, może skorzystać z formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie - wyjaśnia ks. Mirek - On jest na pewno takim elementem dopingującym dla tych, którzy zakładają oddział. 

Idea Banku Wielkopostnego skierowana jest do ludzi, którzy odkryli że modlitwa ma niesamowitą moc. Mogą brać w niej udział zarówno dorośli jak i młodzież oraz dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama