Biskupi trzech Kościołów chrześcijańskich zasiedli przy jednym stole w ramach inauguracji programu „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”.
Działania ekumeniczne w Lublinie od kilku lat wiążą się nie tylko z dorocznym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale przybierają konkretne formy przez cały rok. W 2017 roku zespół ekumeniczny archidiecezji lubelskiej przygotował I Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny, którego pokłosiem są comiesięczne nabożeństwa połączone z jakimś wydarzeniem kulturalnym.
− To pomysł, który pozwala na systematyczne spotkania, a tym samym ułatwia wzajemne poznanie i zacieśnia relacje chrześcijańskich kościołów Lublina − mówi prof. Sławomir Żurek z KUL.
Lublin i Jerozolima
Podjęto także decyzję o następnym międzynarodowym kongresie ekumenicznym, który zaplanowano na rok 2021. Tym razem spotkanie składać się będzie z dwóch części. Jedna odbędzie się w Jerozolimie, druga w Lublinie.
− Już przygotowujemy się do tego wydarzenia, stąd w naszym mieście inaugurujemy program „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” − wyjaśnia prof. Żurek.
Oficjalna inauguracja odbyła się w bazylice dominikanów. Rozpoczęła ją modlitwa ekumeniczna, a potem dyskusja w Trybunale Koronnym z udziałem trzech biskupów: abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, abp. Abla z Kościoła prawosławnego oraz bp. Jana Cieślara z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Dyskusję poprowadził ks. prof. Sławomir Pawłowski.
Każdy z biskupów odpowiadał na pytania o dialog we właściwym sobie Kościele. Rozpoczął abp Abel, mówiąc o przebóstwieniu rozmowy z Bogiem. − Głównym celem dialogu jest znalezienie prawdy zbawczej. Człowiek w swoich możliwościach poznawczych jest ograniczony, dlatego naprzeciw niemu wychodzi Bóg. Umysł przemienia się przez modlitwę i kontemplację. Nauczamy, że każdy chrześcijanin powinien słuchać swego sumienia, bo ono podpowiada mu, jak rozmawiać z Bogiem – podkreślał.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się