Nowy numer 3/2021 Archiwum

Sprzątamy szafy i pomagamy. Przed nami czwarta edycja akcji "Uwolnij ciucha"

Czwarta mała wojowniczka z Lubelszczyzny ma szansę na realną pomoc dzięki niezwykłej akcji charytatywnej wymyślonej przez lubelskie wolontariuszki.

Akcja "Uwolnij ciucha" to cykliczna impreza organizowana przez lubelskie wolontariuszki, podczas której można wymienić się "uwolnionymi" z szaf ubraniami, a dochód każdorazowo przekazywany jest na cel charytatywny. Za każdym razem na rzecz innej potrzebującej osoby z naszego regionu. 

Tym razem wiosenna edycja należy do 1,5-rocznej Helenki Celewicz. - W październiku 2019 r. zdiagnozowano u niej rdzeniowy zanik mięśni - mówi Aleksandra Burdan, współorganizatorka imprezy. - Wierzymy, że niedługo stanie na nogi. Dzięki Spinrazie (lekowi refundowanemu od niedawna w Polsce) i intensywniej rehabilitacji jest to możliwe. 

Helenka jest rehabilitowana 4-5 razy w tygodniu. - Część terapii odbywa się poza Lublinem, do tego dochodzą udziały w turnusach. Częste konsultacje medyczne ze specjalistami również wiążą się z wieloma wyjazdami. Koszty generuje także zakup specjalistycznych sprzętów medycznych, między innymi: ortezy, specjalistyczny wózek i fotelik, gorset, pionizatory, platforma wibracyjna. Sprzęty nie rosną wraz z dzieckiem, więc trzeba je często wymieniać. Refundacja z NFZ pokrywa tylko ułamek tych wydatków.

W akcję pomocy Helence może włączyć się każdy. Trzeba jedynie przejrzeć własną szafę (zbierane są ubrania zarówno damskie, jak i męskie), wybrać ciuchy, w których już się nie chodzi, ale nadal są w dobrym stanie, i czyste przynieść do Centrum Spotkania Kultur między 10 a 12 marca w godz. od 8 do 20. 

W czasie finału imprezy, którą zaplanowano na 14 marca, każdy będzie mógł dla siebie wybrać także nowe ubrania, nawet bez przynoszenia swoich! - To okazja do zaprowadzenia porządku w swojej szafie, znalezienie dla siebie fajnego ciucha, ale przede wszystkim to realna pomoc dla Helenki - przekonuje Aleksandra Burdan. 

Do tego w trakcie wydarzenia będzie można napić się dobrej kawy, zjeść ciastko przekazane na akcję od najlepszych lubelskich cukierni i posłuchać porad ekspertów z zakresu stylizacji, makijażu i fryzur. 

Nowością w tej edycji akcji będą warsztaty Zero Waste dla dorosłych, na które obowiązują zapisy, a całkowity przychód z ich organizacji zasila konto Helenki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama