To nie jest spektakl, ale zaproszenie do wspólnego przeżycia tego, co rozegrało się ponad 2000 lat temu w Jerozolimie. Teatr ITP przygotował Misterium. Rzecz o śmierci o życiu, które można w Wielkim Poście zobaczyć w lubelskich kościołach.
Po 19 latach działalności studenckiego teatru ITP przyszedł czas na zupełnie nową realizację.
- Do tej pory wszystkie nasze produkcje były wymyślone. W każdej było ważne przesłanie, często opieraliśmy się na ważnych tekstach biblijnych, czy historiach zaczerpniętych z literatury lub zwyczajnie z życia, ale nie było to przedstawienie faktów. Tym razem zmierzyliśmy się z prawdą, z czymś, co rzeczywiście się wydarzyło i niczego nie dodaliśmy tu od siebie - mówi ks. Mariusz Lach, szef Teatru ITP.
Dzieło, które powstało nazywa się po prostu Misterium. Rzecz o śmierci i życiu i jest zaproszeniem do wspólnej refleksji nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa.
- To było najtrudniejsze zadanie, przed jakim stanęliśmy. Nie chodziło nam o to, by widza zaskoczyć, rozbawić, czy przenieść w wymyśloną przez nas rzeczywistość, ale zaprosić go do przeżycia czegoś, co dobrze zna, bo nie można przecież powiedzieć, że śmierć i zmartwychwstanie Jezusa jest wiadomością zaskakującą - podkreśla ks. Mariusz.
Przygotowując Misterium zespół koncentrował się na tym, jak najlepiej oddać prawdę o tym, co się wydarzyło.
- Znane fakty przedstawione może w nowej formie wyrazu sprawiają, że możemy kolejny raz przeżyć to, co dobrze znamy. Święta Wielkanocne są co roku niezmienne, ale my się zmieniamy. Dojrzewamy, doświadczamy różnych życiowych kolei, zyskujemy inną perspektywę patrzenia i to wszystko sprawia, że za każdym razem znane prawdy przemawiają do nas inaczej, poruszają inne obszary naszego serca i skłaniają do nowych refleksji, do których zapraszamy każdego - mówi ks. Mariusz Lach.
Misterium. Rzecz o śmierci i życiu będzie można zobaczyć i przeżyć w niedzielę 15 marca o godz. 19.00 w parafii Świętej Rodziny w Lublinie, a także 22 III (niedziela) – Lublin, parafia Najświętszego Serca Jezusowego, godz. 19.00 oraz 5 IV (niedziela) – Archikatedra Lubelska, godz. 15.30