Nowy numer 14/2020 Archiwum

Koronawirusa nie zabija dym kadzidła

Zamknięto szkoły, przedszkola, uczelnie, instytucje kulturalne i obiekty sportowe. Jednak to od odpowiedzialnych zachowań osób dorosłych zależy, czy kroki prewencyjne podjęte przez władze centralne i samorządowe będą miały sens.

W Poznaniu zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem, a w Lublinie na placu zabaw beztrosko bawią się dzieci. Otrzymałem kilka telefonów od naszych Czytelników, że na placach zabaw bawią się grupki dzieci i młodzieży, niekiedy pod opieką osób dorosłych. Osoby zaniepokojone tym faktem sugerują zwrócenie uwagi służb na to zjawisko, bo osłabia ono podjęte środki prewencji i naraża na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Inna grupa Czytelników zwraca z kolei uwagę na wpisy niektórych księży w mediach społecznościowych, którzy organizują „specjalne” i dodatkowe formy modlitwy w kościołach, sugerując wprost, że modlitwa i wiara są silniejsze niż wirusy. Że publikują przy tym teksty ukazujące świętych, którzy walczyli z epidemią w wiekach średnich kadzidłem i modlitwą. Wiarą silniejszą niż wiara współczesnych.

W tym wypadku należy prosić księży, by raczej wykładali wiernym sens i znaczenie Komunii duchowej i sakramentalnej, prosili o przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa, dbali o bezpieczeństwo ludzi chorych i starszych – zachęcając do wysłuchania niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem mediów. Być może warto pomóc w przekazaniu informacji osób z grupy ryzyka, jak i skąd mogą spodziewać się pomocy, choćby w kwestii zrobienia podstawowych zakupów. Ważne wydaje się zachęcanie (z ambony kościelnej i medialnej), by nie tworzyć niepotrzebnych kolejek w wielkopowierzchniowych sklepach, by zrobić większe zakupy i w miarę możliwości nie opuszczać swoich domów i mieszkań. Duszpasterze powinni też apelować o solidarność i spokój w tej trudnej, bo zupełnie nowej, a przez to niepewnej sytuacji.

Rzecznik archidiecezji lubelskiej podkreślił podczas niedawnej konferencji prasowej, że nie będą zamykane kościoły, ani nie będzie zakazu uczestnictwa w Mszy św. dla świeckich katolików. Jednak Rada Stała Episkopatu zaleca biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. Odprawiajmy post, módlmy się w domu, rozważajmy Ewangelię, ale nie udowadniajmy, że taki lub inny święty żyjący kilkaset lat przed odkryciem Roberta Kocha i Louisa Pasteura miał wiedzę na temat wirusów, ich systematyki, budowy czy właściwości.

Osób zakażonych koronawirusem będzie przybywać. Pewnie będzie też przybywać fałszywych treści w przestrzeni mediów społecznościowych. To inna – równie niebezpieczna odmiana wirusa. Bądźmy odpowiedzialni, solidarni i rozważni. Wierzący i niewierzący.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • Transport
    05.04.2020 19:44
    Dziękuję księdzu za artykuł. Ja nie jestem nauczycielem ale ojcem uczni. Moje dzieci pokazały mi hejt na wm temat Wytłumaczyłem i skomentowałem cytatem z Ewangelii " słowo jest jak miecz obusieczny" i przypomniały mi się słowa papieża o szemraniu i plotkowaniu. Uważajmy bo sami możemy być oczerniani.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama