Nowy numer 22/2020 Archiwum

Czy mamy schizmę serca w Kościele?

Pallotyn ks. Krzysztof Kralka o herezjach w czasie epidemii.

- Im dłużej oglądam relacje kościelne ludzi wiary, czytam komentarze, opinie, tym bardziej przekonuję się, że to, co się dzieje dzisiaj, to o czym słyszymy, to nie jest już czas schizm bardzo jednoznacznych i oficjalnych, gdzie ktoś staje i mówi: "Odchodzę z Kościoła!" albo "Zakładam swój kościół!" (chociaż takie rzeczy też się zdarzają). Natomiast to, co jest dzisiaj bardzo niebezpieczne, to jest tzw. schizma serca - mówi lubelski pallotyn ks. Krzysztof Kralka. 

Duchowny podkreśla też, że można formalnie pozostać w Kościele katolickim, przystępować do sakramentów, spowiadać się, przystępować do Komunii Świętej, ale być w sercu odłączonym od jedności z Kościołem.  - Nie akceptując jego nauki, nie akceptując papieża, nie akceptując hierarchii kościelnej, doktryny wiary, pewnych dogmatów, tego, czym Kościół żyje - tłumaczy. 

Ks. Kralka zauważa także, że w wielu miejscach tę schizmę serca widać. - Jeżeli ktoś jawnie wypowiada się, że papież jest antychrystem, że absolutnie nie wolno go słuchać, że Kościół czy Watykan pobłądził, biskupi pobłądzili, nie ma już w wiary w biskupach, to jest schizma serca - przekonuje. - Niby ten człowiek jest dalej formalnie w Kościele katolickim, bo z niego formalnie nie wyszedł ani nie został usunięty, ale sercem jest poza Kościołem.

Dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji zaznacza, że nasza jedność z Kościołem oznacza przyjęcie całego nauczania Kościoła i podporządkowanie się hierarchii. - To jest nasza jedność. To jest bycie w komunii, we wspólnocie ludzi wierzących - podkreśla kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama