Nowy numer 42/2020 Archiwum

Coraz więcej osób bez środków do życia. Ruszyła lokalna pomoc

Centrum Wolontariatu w Lublinie ruszyło z solidarnościową akcją "Dzban". Wskutek zakażeń koronawirusem wiele rodzin straciło pracę i brakuje im na utrzymanie. Wolontariusze pomagają w kryzysie i od dziś przekazują potrzebującym podstawowe środki do życia. Zapraszamy do włączenia się w akcję.

Aktualnie potrzebujących jest już kilkadziesiąt osób, a lista będzie zapewne dłuższa. Lubelskie Centrum Wolontariatu codziennie odbiera telefony z prośbą o wsparcie żywnościowe. – To dlatego, że część osób już utraciła pracę, inni zaraz ją stracą. Dlatego nie możemy zostawić ich bez wsparcia – mówi inicjator działań, delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych, ks. Mieczysław Puzewicz.

Na początek stowarzyszenie zakupiło ponad 10 ton produktów za kilkadziesiąt tysięcy złotych. To podstawowe artykuły – produkty spożywcze o długim terminie przydatności i środki higieniczne. W najbliższym czasie wolontariusze przekażą potrzebującym tysiąc pakietów. Rozwożą chleby, makarony, konserwy, kawę, czy herbatę. Dziś paczki trafiły do noclegowni dla bezdomnychkobiet i schroniska dla samotnych matek. Dla wielu ubogich to odciążenie, szczególnie teraz, gdy stracili możliwość zarabiania.

Akcja polega na materialnym wsparciu potrzebujących i ma solidarnościowy, a nawet duchowy wymiar. Stąd zresztą jej nazwa. „Dzban” nawiązuje do historii opisanej w 17 rozdziale 1 Księgi Królewskiej. Ukazuje wdowę, która dzieli się z Eliaszem ostatkiem jedzenia. To sprawia, że zgodnie z obietnicą Boga jej „dzban mąki” się nie wyczerpał. Jak zaznacza ks. Puzewicz – wspomniana historia wskazuje na konkretny wymiar solidarności.

Akcja potrwa tak długo, jak długo będzie potrzebne wsparcie. Potrzeby są duże, dlatego organizacja apeluje o pomoc. Działania można wspierać, wpłacając pieniądze na konto Centrum Wolontariatu w Lublinie: 64 1240 1503 1111 0000 1753 2101 z dopiskiem: darowizna na cele statutowe – dzban.

To kolejna inicjatywa w ramach wolontariackich działań: „Jestem, rozumiem, wspieram”. W Lublinie działa m.in. fabryka szycia maseczek i fartuchów ochronnych, modlitewna „maseczka duchowa”, wolontariusze pomagają seniorom w sprawunkach i przy wykupie lekarstw, a wolontariusze-psychoterapeuci wszystkim zmagającym się z koronawirusem udzielają porad psychologicznych.

Inicjatywy ruszyły zaraz po wybuchu epidemii i będą kontynuowane w zależności od potrzeb. Szczegóły działań są dostępne na stronie: www.itinerarium.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama