"W tym roku święta Wielkanocne przeżywamy w czasie szczególnym, w czasie naznaczonym epidemią. Nasze myśli i serca przepełnia obawa o zdrowie i życie nas samych i naszych bliskich" - pisze rektor KUL w liście na drugi dzień świąt Wielkanocy.
Tegoroczny list zatytułowany jest "Posłańcy paschalnej nadziei i orędownicy miłości do Ojczyzny".
Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomina, że zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszym, centralnym wydarzeniem w historii ludzkości. "Przynosi ono bowiem odpowiedź na pytanie o sens ludzkiego życia, cierpienia i przemijania. W trosce o żywego człowieka z jego dramatami, zagubieniem i rozdarciem Kościół niezmiennie i nieustannie powtarza krzepiące wyznanie wiary apostołów i przekazuje doświadczenie niewiast z wielkanocnego poniedziałku: „Nie bójcie się” (Mt 28,10), Pan rzeczywiście zmartwychwstał.
Rektor zaznacza, że Kościół czyni to także w świecie, który na różne sposoby próbuje usunąć Boga z ludzkiego życia, "...wyrugować Go ze sfery publicznej, a nawet głosi Jego śmierć lub - posługując się kłamstwem - chce zmusić Jego wyznawców do milczenia czy do rezygnacji z głoszenia całej lub niewygodnej prawdy".
Ks. prof. A. Dębiński przywołuje w liście także postaci dwóch wielki Polaków, którzy znacząco wpisali się w historię Kościoła i dzieje naszej ojczyzny: św. Jana Pawła II, którego setną rocznicę urodzin będziemy wkrótce przeżywać, oraz kard. Stefana Wyszyńskiego, który niebawem zostanie beatyfikowany
"Obydwaj rozumieli swoje posłannictwo jako służbę Kościołowi i służbę narodowi równocześnie. Nauczali odważnie i bezustannie, że każdy człowiek ma godność dziecka Bożego, że jest członkiem wspólnoty Kościoła, ale zarazem jest dzieckiem swego narodu, który trwa i rozwija się w oparciu o własną kulturę, język, tradycję, historię i religię" - pisze rektor.
Na koniec rektor KUL zaznacza, że w tym czasie szczególnie potrzebujemy męstwa i odpowiedzialności, ofiarnego i wrażliwego bycia dla innych, wzajemnej życzliwości i solidarności. "Tyle razy w naszych dziejach potrafiliśmy je heroicznie urzeczywistniać".