Nowy numer 23/2020 Archiwum

O. Ludwik Wiśniewski i prof. Giuseppe Guarnaccia honorowymi obywatelami Lublina

23 kwietnia Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę o przyznaniu tytułu honorowego obywatela miasta kolejnym dwóm ważnym postaciom.

Miasto Lublin nadało tytuł honorowego obywatela już trzynastu osobom.

W tym gronie znajdują się: prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, ks. abp. Bolesław Pylak, św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma i ks. infułat Grzegorz Pawłowski. 

Dziś do tego grona dołączył znany lubelski zakonnik o. Ludwik Wiśniewski.

Przez lata swojej posługi kapłańskiej i społecznej stał się on autorytetem dla wielu środowisk, a także duchowym przewodnikiem, który odegrał ważną rolę w życiu zawodowym i społecznym wielu Polaków. 

Był wieloletnim duszpasterzem akademickim w Lublinie, działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, wychowywał i kształtował młodzież w duchu wartości patriotycznych. Przez lata swojej działalności miał wkład w tworzenie środowisk demokratycznej opozycji, a z kręgu jego wychowanków wywodzi się liczne grono liderów niepodległej Polski.

Oprócz o. Wiśniewskiego Rada Miasta Lublina doceniła także prof. Giuseppe Guarnaccia - światowej sławy okulistę, dzięki którego działalności Lublin stał się centrum konferencji, spotkań i warsztatów specjalistów z zakresu okulistyki z całego świata, dając tym samym szerokie możliwości rozwoju kompetencji kadr specjalistów. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • ole
    24.04.2020 10:08
    Po wielokroć osoba zakonna winna być bardziej wstrzemięźliwa w przyjmowaniu honorów i tytułów świeckich. Co o tym powiedziałby założyciel zakonu św. Dominik Guzmán, a co św. Tomasz z Akwinu anielski doktor?
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama