Nowy numer 42/2020 Archiwum

Choć nie ma go z nami już przeszło dziesięć lat, pamięć o nim jest wciąż żywa

30 kwietnia przypada kolejna rocznica śmierci wybitnego lubelskiego dyrygenta Kazimierza Górskiego.

Dla wielu był mistrzem i przewodnikiem. Przez blisko 40 lat prowadził niezwykle bogatą działalność artystyczną, kierując chórami lubelskimi. W 1969 roku reaktywował Chór Akademicki UMCS. W latach 1971–1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL, z którym rozwinął działalność artystyczną, zdobywając prestiżowe nagrody na konkursach w Polsce i za granicą.

Kazimierz Górski koncertował w wielu krajach świata, poza Europą m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Izraelu; wielokrotnie występował przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

W 2001 roku założył  przy Wydziale Artystycznym UMCS zespół wokalno-instrumentalny „Camerata Lubelska”, z którym realizował własne unikatowe projekty muzyczne do ostatnich dni życia.

Jego artystyczne dokonania dokumentują polskie i zagraniczne nagrania telewizyjne, radiowe, płytowe, kasetowe. 

W 2007 roku zorganizował w rodzinnym Rakowie Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Rakowskie Divertimento” (dwie edycje, 2007 i 2008). Zajmował się również kompozycją. Pozostawił opracowania kolęd, melodii polskiego folkloru, śpiewów patriotycznych; niektóre z nich utrwalił fonograficznie. Był promotorem ponad dwudziestu przewodów doktorskich, recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, autorem laudacji profesorskich. Zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych.

Za swoje wybitne zasługi otrzymał Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych RP, Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrny Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra Kultury RP, Nagrodę im. Św. Brata Alberta, Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina, Nagrodę Wojewody Lubelskiego, Honorową Odznakę za Zasługi dla Lubelszczyzny, Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonego dla Lublina, Honorową Odznakę Akademii Medycznej w Lublinie, Medal „Za zasługi dla KUL”, Dyplom Uznania od Senatu Kanady.

Zmarł dokładnie 11 lat temu. Dziś, w rocznicę śmierci, o godz. 19 w kościele akademickim KUL odprawiona zostanie Msza św. w jego intencji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama