Nowy numer 22/2020 Archiwum

Szczątki ludzkie na Górkach Czechowskich?

Podczas prac prowadzonych przez LPEC na Górkach Czechowskich, w wykopie natrafiono na drobne kości. Sprawę wyjaśnia policja, prokuratura i IPN.

Obrońcy Górek Czechowski są przekonani, że to szczątki ludzkie pochodzące z egzekucji niemieckich podczas II wojny światowej, jednak zdaniem IPN na razie jest za wcześnie, by przesądzać sprawę.

- Nie ulega wątpliwości, że Górki Czechowskie były miejscem egzekucji niemieckich podczas II wojny światowej. Różne dane na ten temat potwierdzają, że Niemcy dokonywali tam zbrodni, jednak na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć, czy szczątki na które natrafiono pochodzą z tego okresu i do kogo należały. W tej sprawie współpracujemy z policją i prokuraturą, która wyjaśnia sprawę - mówi Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego IPN.

Dopiero po otrzymaniu ekspertyz, które musi wykonać Zakład Medycyny Sądowej, będzie można coś więcej powiedzieć na ten temat, tym bardziej, że są to drobne fragmenty kości, które trudno w obecnej chwili zakwalifikować ze stuprocentową pewnością, że są to szczątki ludzkie.

To, co wiadomo z pewnością to fakt, że zbrodni niemieckich dokonywano w różnych miejscach Lublina, także na Czechowie. W okresie od grudnia 1947 do stycznia 1948 roku z terenów zielonych na Czechowie dokonano ekshumacji 231 ciał ofiar niemieckich zbrodni.

- Różne źródła podają, że na Górkach Czechowskich mogli być rozstrzeliwani np. więźniowie Zamku Lubelskiego, jednak dane na ten temat są bardzo zróżnicowane i rozbieżne, dlatego dziś mamy trudność z podaniem liczby osób, która mogła tam stracić życie - mówi dyrektor IPN.

Po otrzymaniu stosownych ekspertyz zostanie podjęta decyzja o dalszym postępowaniu w sprawie prac na Górkach Czechowskich.

- Nasze piony śledczy i poszukiwawczy nie zakończyły prac związanych z tematem zbrodni niemieckich na terenach Lublina, jeśli ktoś posiada wiedzę na ten temat, zachęcamy do kontaktu z nami - mówi M. Krzysztofik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • HistoryJa
    30.04.2020 20:06
    Lubelski IPN dysponuje nie tylko zeznaniami naocznych świadków, ale również byłych oficerów byłego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Nie brak również informacji w zasobach przejętych od Informacji Wojskowej. Dlaczego IPN w Lublinie oraz inne instytucje publiczne tak panicznie boją się mówić o zbrodniach komunistycznych i ich ofiarach spoczywających na obszarze Górek Czechowskich? Najwyższa pora wyprostować kanty "okrągłego stołu". Górki Czechowskie czekają na prawdę i prawną ochronę!
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama