Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wspólnota silniejsza od wirusa

Sytuacja, w której znalazła się nasza ojczyzna, Europa, ale także i świat, zmusiła wielu z nas do zmiany swoich przyzwyczajeń i sposobu funkcjonowania na co dzień. Ta zmiana dotknęła również duszpasterstwa.

Z bezpośredniego kontaktu pomiędzy duszpasterzami a swoimi grupami formacyjnymi duszpasterstwo musiało przenieść się do sfery mediów oraz mediów społecznościowych. Jednak ta zmiana nie stanęła na przeszkodzie w rozwoju różnych grup i wspólnot. Świetnym przykładem jest tutaj nowo powstały oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Kana" przy parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. Grupa, która - z inicjatywy ks. Damiana Matysiaka i Mirosława Kozioła - zrodziła się tuż przed "narodową kwarantanną", swój największy rozwój, zarówno jeśli chodzi o członków, jak oficjalne zatwierdzenie jej przez zarząd archidiecezjalny, przeżyła właśnie w czasie, kiedy każdy z nas zmuszony był do pozostania w domu. Pewnym novum, którym oddział może się pochwalić, były wybory zarządu online. Mimo pewnych obaw przebiegły wzorowo i po raz kolejny mogliśmy odczuć, że wspólnota - czy to na żywo, czy internetowo - daje dużo chęci do działania. Oprócz wyborów oczywiście regularnie spotykamy się właśnie poprze media społecznościowe.

Sam KSM "Kana" jest odpowiedzią na potrzeby młodzieży w Puławach, która chętnie włącza się w różnego rodzaju dzieła, zarówno w Kościele, jak i na rzecz swojego miasta. Potencjał, który drzemie w młodych ludziach, jest twórczo wykorzystywany i rozwijany. Mamy za sobą m.in. cykl katechez w lokalnej telewizji LPU TV, w których młodzież z naszego oddziału brała udział. Mamy nadzieję, że ten Duch, który towarzyszy nam od samego początku, będzie również z nami już w tej dobrze znanej nam, mniej wirtualnej rzeczywistości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast