Nowy numer 38/2023 Archiwum

Muzeum na Majdanku poszukuje ważnych informacji

Bolesław Burski to postać niezwykła, więzień obozu na Majdanku i Auschwitz, bystry obserwator ówczesnej rzeczywistości, członek konspiracji walczący z Niemcami i komunistami. Jego rodziny lub informacji o nim poszukuje Muzeum na Majdanku.

Muzeum na Majdanku rozpoczęło prace nad przygotowaniem do wydania wspomnień Bolesława Burskiego, ps. Jasieńczyk pt. „Pawiak – Majdanek – Oświęcim”.

- Relację byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, obejmującą lata 1942–1945, cechują niezwykłe walory faktograficzne, dokumentalne i językowe – podkreślają muzealnicy

Burski spisywał swoje wspomnienia tuż po wojnie od 1945 do1948 roku. Pamiętał zatem doskonale nazwiska osób, z którymi miał kontakt przed aresztowaniem, a następnie w więzieniu i w obozach. Przedstawił ważne wydarzenia obozowe i znakomicie skreślił sylwetki towarzyszy niedoli, w tym najbliższych współpracowników i przyjaciół. Rzeczy nazywał po imieniu, unikając zbędnych eufemizmów, które niepotrzebnie złagodziłyby obraz obozowego piekła.

- Warto podkreślić, że autor dzięki swemu wykształceniu oraz umiejętnościom nabytym w harcerstwie, a później w wojsku i w konspiracji, nauczył się radzić sobie w realiach Majdanka i Auschwitz. Zdobycie „dobrej” pracy w wyuczonym zawodzie ogrodnika zapewniło mu swobodę poruszania się po obozie, obserwację tego, co działo się wokół niego i wreszcie – wymianę informacji z osadzonymi na innych polach więźniarskich. Pozyskaną w ten sposób wiedzę mógł przekazać światu poza drutami, co też na bieżąco czynił – mówią historycy z PMM.

Przygotowując publikację o tej niezwykłej postaci poszukują wszelkich informacji na temat Bolesława Burskiego.

- Być może posiadacie Państwo pamiątki związane z jego osobą, dokumenty, listy, fotografie czy przedmioty osobistego użytku? A może jesteście Państwo jego krewnymi? Jesteśmy przekonani, że okupacyjne przeżycia Burskiego, a także jego przed- i powojenna działalność zasługują na upamiętnienie – podkreślają pracownicy muzeum i proszą o kontakt na adres e-mailowy: archiwum@majdanek.eu lub przez profil na portalu Facebook.

***

Bolesław Burski „Jasieńczyk” – ur. 1 września 1905 r. z wykształcenia był inżynierem rolnictwa. W czasach szkolnych należał do Związku Harcerstwa Polskiego, co zaowocowało jego późniejszą działalnością w tej organizacji. W 1929 r. ukończył Dywizyjną Szkołę Podchorążych Piechoty w Jarocinie, przy 70 pp. Już w wieku 26 lat uzyskał nominację oficerską. Przed wybuchem II wojny światowej Burski mieszkał i pracował jako architekt zieleni w Dąbrowie Górniczej. Od listopada 1939 r. zaangażowany w działalność konspiracyjną polegającą na tworzeniu siatek sabotażowych (związany z Organizacją Orła Białego, Związkiem Walki Zbrojnej). Został aresztowany przez gestapo w grudniu 1942 r. i osadzony w więzieniu na Pawiaku, skąd po kilku tygodniach, 17 stycznia 1943 r., wywieziono go do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Podczas pobytu w KL Lublin prowadził działalność konspiracyjną. 18 kwietnia 1944 r. Bolesław Burski został wywieziony z Majdanka w transporcie ewakuacyjnym do KL Auschwitz. Tu otrzymał numer 182593 i trafił do obozu Auschwitz II-Birkenau. W styczniu 1945 r. Burski zbiegł z kolumny ewakuacyjnej w okolicach Wodzisławia Śląskiego. Przyłączył się do partyzantki działającej w lasach pszczyńskich.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast