Nowy numer 38/2023 Archiwum

Koronawirus na Lubelszczyźnie stan aktualny

Nasz region dobrze wypada na tle innych części Polski, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na Covid-19. Maleje też liczba pacjentów w szpitalach, ale nie oznacza to, że można zrezygnować z ostrożności.

Dane o sytuacji epidemiologicznej na Lubelszczyźnie podaje Urząd Wojewódzki.

- Tendencja jest coraz lepsza. Przez ostatnie ponad dwa tygodnie liczba dziennych potwierdzonych przypadków zakażeń nie przekracza 10 osób. Zdarzają się dni, kiedy mamy zerowy przyrost. Pragnę zwrócić uwagę, że liczba wykonanych badań wzrasta, między innymi z powodu prowadzenia badań profilaktycznych, którymi objęte są domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne i hospicja - mówi Lech Sprawka wojewoda lubelski.

- Według danych na dzień 6 maja - aktywnych zakażonych, czyli tych osób, które są jeszcze w izolacji, jest 145. Jeśli zderzymy tę liczbę z liczbą ozdrowieńców - 220, oznacza to, że od 21 kwietnia br. mamy tendencję spadkową liczby aktywnych zakażeń - krzywa aktywnych zakażeń stopniowo obniża się. Ta liczba 145 jest bardzo pocieszająca, ponieważ jeśli weźmiemy pod uwagę, że na terenie województwa lubelskiego mamy 213 gmin, to oznacza, że średnio na gminę przypada w tej chwili już znacznie poniżej 1 osoby zakażonej - podkreśla wojewoda
 
Nie psuje tej statystyki nawet fakt, że w wyniku akcji profilaktycznej zidentyfikowano przypadki zakażeń w pięciu domach pomocy społecznej i w jednym zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Są to zakażenia pojedyncze osób z personelu. Oznacza to, że być może wychwycono początek sytuacji, która groziła zakażeniem całej placówki. Najprawdopodobniej, jak wynika z najświeższych wyników badań personelu i pensjonariuszy, w tych sześciu placówkach nie dojdzie do rozprzestrzenienia zakażenia i nie będzie z tego powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń tak, jak choćby na terenie województwa śląskiego.

Z najświeższych danych z 10 maja wynika, że liczba osób aktualnie hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem (nowych osób w ciągu ostatnich 24 godzin) - 66 (8), to mniej niż dzień wcześniej, gdzie było 70 (7), a jeszcze poprzedniego dnia 76 (13).

Liczba osób aktualnie poddanych kwarantannie wynosi 5157, zaś liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym - 806.

Laboratoria działające na terenie województwa lubelskiego w ciągu ostatniej doby przebadały łącznie 702 osoby.

Do 10 maja 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 387 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 253 ozdrowieńców i zarejestrowano 14 zgonów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast