Nowy numer 38/2023 Archiwum

Kurs bierzmowania online? W Puławach to możliwe

Stan epidemii nie pozwala na tradycyjne sposoby formacji młodych ludzi przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Trzeba więc szukać innych.

Jak poradzić sobie z barierami, które powstały pomiędzy formatorami a formowanymi, pokazują ks. Damian Matysiak i katecheta Mirosław Kozioł. W Puławach prowadzą katechezy dla kandydatów do sakramentu bierzmowania za pośrednictwem lokalnej telewizji LPU TV. 

- Nie chcieliśmy utracić więzi, którą budowaliśmy z młodzieżą przez cały rok - mówi ks. Damian. - Stwierdziliśmy też, że w tym czasie bardziej może niż zwykle potrzeba docierać do ludzi młodych, którzy przecież przeżywają rozterki związane z obecnie panującą epidemią - dodaje. 

Katechezy ukazują się w ramach programu "Religia. Człowiek. Codzienność". Dotyczą samego sakramentu bierzmowania, ale widzianego z różnych aspektów, tak aby młody człowiek mógł jak najpełniej zgłębić tajemnicę, którą niesie ze sobą sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. 

- Dotykamy najważniejszych elementów składających się na przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania - wyjaśnia Mirosław Kozioł. - Przede wszystkim kładziemy mocny nacisk na teologię sakramentu, tłumaczymy dokumenty kościelne, które odnoszą się do bierzmowania, wyjaśniamy, na czym będzie polegała głębsza relacja do Kościoła po bierzmowaniu, objaśniamy też całą liturgię sakramentu - zaznacza. 

Ksiądz Damian i pan Mirosław oprócz katechez przygotowujących młodzież do bierzmowania prowadzą w puławskiej telewizji także codzienne katechezy, dla których bazą jest podstawa programowa katechezy dla szkół średnich.

Już w poniedziałek 18 maja na antenie wspomnianej telewizji ukaże się także reportaż dotyczący związków kard. Karola Wojtyły z Puławami i ludźmi Puław.

Katechezy i konferencję dla bierzmowanych, zajęcia z religii dla uczniów klasa ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, jak również reportaże i konferencje dla dzieci i dorosłych można znaleźć w sieci, wpisując na YouTube "Religia. Człowiek. Codzienność".


W tym trudnym czasie dla nas wszystkich życzymy ks. Damianowi i panu Mirosławowi dalszego zapału ewangelizacyjnego i radości z podejmowanych działań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast