Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ks. Tomasz Kościk: Młodzi ewangelizują i robią to naprawdę dobrze

Wspólnota Jordan z Lublina już w najbliższy weekend weźmie udział w ogólnopolskim spotkaniu wspólnot Odnowy (tym razem online), gdzie zaprezentuje podręcznik przygotowujący młodzież do bierzmowania.

Wspólnota Jordan powstała blisko 10 lat temu. - Od początku tworzyli ją przede wszystkim ludzie młodzi i w sposób naturalny poczuli się powołani do głoszenia słowa Bożego swoim rówieśnikom - opowiada ks. Tomasz Kościk, opiekun duchowy wspólnoty. - Widzieli oni, jak mocno Pan Bóg zmienił ich dotychczasowe życie i odkrywali w sobie potrzebę, by innym o tym wspaniałym Bogu opowiedzieć.

Taka możliwość pojawiła się w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie, w której wspólnota powstała i spotykała się regularnie. Jednym z głównych zadań wspólnoty stało się przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania w ramach kursu „Woda Żywa”.

- Dzisiaj sporo religijnych przebudzeń w Kościele ma miejsce właśnie dzięki posłudze wspólnot młodzieżowych - tłumaczy ks. Tomasz. -  Widać to nawet na przykładzie naszej wspólnoty, w której znaczna część członków to ci, którzy sami kiedyś jako kandydaci do bierzmowania uczestniczyli w kursie „Woda Żywa”.

Jak zaznacza ks. Tomek, młodzi mają w sobie dużo świeżości, pasji, zrozumienia dla problemów swoich rówieśników i szybko znajdują wspólny język. - Poza tym, gdy kandydaci do bierzmowania widzą przed sobą studenta czy licealistę, który mógłby w tym czasie bawić się gdzieś w klubie, a wybiera dzielenie się świadectwem swojego nawrócenia, i nie ma w tym żadnego ukrytego interesu, jak tylko zbawienie tych, do których mówi, to naprawdę chwyta za serce - dodaje. 

W listopadzie 2019 roku, podczas spotkania modlitewnego „Lublin Uwielbia”, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy ks. Artur Potrapeluk zaproponował wspólnocie, by podzieliła się ze światem tym dobrem, jakim jest kurs „Woda Żywa” i wydała go w formie książkowej. Dzięki temu wiele osób odpowiedzialnych za przygotowanie do bierzmowania otrzymałoby gotową kompletną pomoc do przeprowadzenia takiego kursu.

- Należało tylko przystąpić szybko do pracy, by móc jej efekty zaprezentować na najbliższym majowym spotkaniu wspólnot Odnowy w Częstochowie - opowiada ks. Kościk. - Podręcznik powstał, jednak ze względu na epidemię, majowe czuwanie będzie transmitowane przez internet.

Czuwanie rozpocznie się 15 maja o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim z Częstochowy, gdzie miało odbyć się spotklanie, a 16 maja będą przeprowadzone panele w formie konferencji oraz pytań i odpowiedzi. Jednym z nich będzie panel „Projekt Woda Żywa - jak ewangelizować bierzmowanych?”, w którym weźmie udział Wspólnota Jordan. 

- Wtedy przybliżymy zainteresowanym nasz projekt i zaprezentujemy podręcznik. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w panelu - podkreśla opiekun duchowy wspólnoty. Zapisy na stronie internetowej: Odnowa.

Wywiad z ks. Tomaszem Kościkiem o kursie Woda Żywa oraz ewangelizacji młodych przez młodych już wkrótce w papierowym wydaniu "Gościa Lubelskiego". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast