Stan epidemii nie pozwala na tradycyjne sposoby formacji młodych ludzi przygotowujących się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Trzeba więc szukać alternatyw.
Jak poradzić sobie z barierami, które powstały pomiędzy formatorami a formowanymi, pokazują ks. Damian Matysiak i katecheta Mirosław Kozioł. W Puławach prowadzą katechezy dla kandydatów do sakramentu bierzmowania za pośrednictwem lokalnej telewizji LPU TV. − Nie chcieliśmy utracić więzi, którą budowaliśmy z młodzieżą przez cały rok − mówi ks. Damian. − Stwierdziliśmy też, że w tym czasie bardziej może niż zwykle trzeba docierać do ludzi młodych, którzy przecież przeżywają rozterki związane z obecnie panującą epidemią − dodaje.
Katechezy ukazują się w ramach programu „Religia. Człowiek. Codzienność”. Dotyczą bierzmowania widzianego z różnych perspektyw, tak aby młody człowiek mógł jak najpełniej zgłębić tajemnicę tego sakramentu. – Przede wszystkim kładziemy mocny nacisk na teologię sakramentu, tłumaczymy dokumenty kościelne, które odnoszą się do bierzmowania, wyjaśniamy, na czym będzie polegała głębsza relacja z Kościołem po bierzmowaniu, objaśniamy też całą liturgię sakramentu − zaznacza M. Kozioł.
Ks. Damian i pan Mirosław prowadzą w puławskiej telewizji także katechezy codzienne, których bazą jest podstawa programowa dla szkół średnich. Wyemitowany został też reportaż dotyczący związków kard. Karola Wojtyły z Puławami i jego mieszkańcami. Wszystkie materiały można znaleźć w sieci, wystarczy wpisać na YouTubie: „Religia. Człowiek. Codzienność”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się