Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin, złożył wizytę w województwie lubelskim. Wziął udział w dwóch briefingach w Zamościu i w Krasnymstawie. Spotkania dotyczyły inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną na Lubelszczyźnie.
Pierwsze ze spotkań miało miejsce w Zamościu.
- Priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego jest wsparcie dla tych regionów, które w poprzednich latach nie były regionami, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem władz, które są regionami zapóźnionymi w rozwoju, regionami, które na poziomie zamożności odbiegają od średniej naszego kraju. Niestety, takim regionem pozostaje województwo lubelskie, mimo wielu prac, które odbyły się tutaj w ciągu ostatnich czterech lat. W dalszym ciągu potrzebna jest szczególna uwaga władz państwowych na ten region. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do inwestycji infrastrukturalnych na tym terenie - mówił w Zamościu wicepremier Sasin.
- Przechodzimy od słów do czynów. Tym czynem jest podpisany dziś dokument umożliwiający rozpoczęcie prac na budowę obwodnicy w ciągu drogi krajowej 74. To inwestycja, która będzie warta blisko pół miliarda złotych, które zostanie tutaj na tej ziemi, w postaci nowoczesnej drogi pozwalającej na ominięcie przez ruch tranzytowy Zamościa, na drodze prowadzącej z jednej strony od Janowa Lubelskiego, aż do granicy z Ukrainą - dodał wicepremier.
Obwodnica Zamościa to nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Oznacza to, że dokładny przebieg drogi nie został jeszcze ustalony.
W ramach inwestycji powstanie jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), która będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Zbudowane zostaną obiekty inżynierskie (wiadukty, mosty, skrzyżowania jednopoziomowe), drogi niższych kategorii zapewniające obsługę komunikacyjną terenów przyległych do DK74 oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miasto i odciążenie układu drogowego, prowadzącego do przejścia granicznego Zosin-Uściług, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i podróżnych.
Z kolei w Krasnymstawie odbył się briefing dotyczący podpisania umowy na przebudowę skrzyżowania DK nr 17 i DW nr 812.
Inwestycja obejmie budowę trzywlotowego ronda, chodników o łącznej długości ok. 120 metrów, zatoki autobusowej, oświetlenia oraz przebudowę kanalizacji deszczowej. Inwestycja będzie sfinansowana ze środków budżetu państwa przy udziale jednostek samorządu terytorialnego: Miasta Krasnystaw, Powiatu Krasnostawskiego oraz Zarządu Województwa Lubelskiego. Realizacja inwestycji planowana jest na koniec 2022 roku.
Z obliczeń wykonanych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu w 2015 r. wynika, że średni dobowy ruch na tym skrzyżowaniu wynosi ponad 13 tys. pojazdów na dobę. Przy dużym nasileniu ruchu w godzinach szczytu tworzą się tu zatory. Dotyczy to szczególnie samochodów czekających na włączenie się do ruchu z DW812, która jest drogą podporządkowaną. W ostatnich latach dochodziło tu także do kolizji i wypadków drogowych. Konieczność przebudowy skrzyżowania zgłaszały organy samorządowe, Policja, Straż Pożarna oraz służby ratownictwa medycznego. Dzięki budowie ronda zwiększy się płynność ruchu i bezpieczeństwo podróżnych.