Zmiany personalne księży wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zwykle czerwiec wiązał się w parafiach ze zmianami duszpasterzy. Czy tak będzie w tym roku? Informację w tej sprawie podała kancelaria kurii metropolitalnej w Lublinie.

Sytuacja jest oczywiście wyjątkowa w związku z panującą epidemią, jednak nie zmienia to faktu, że zmiany w parafiach będą miały miejsce.

- Wynika to choćby z faktu, że będziemy mieć neoprezbiterów, których trzeba skierować do pracy, a także niektórzy kapłani osiągną wiek emerytalny i w związku z tym kończy się ich posługa np. jako proboszczów. Zmiany więc będą miały miejsce - mówi ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz kurii metropolitalnej.

Na ich ogłoszenie wyznaczono termin 25 czerwca.

- Nie będzie to wielkie spotkanie, a kapłani, których decyzję zmian będą dotyczyć, zostaną zaproszeni w małych grupach dla zachowania bezpieczeństwa - wyjaśnia ksiądz kanclerz.

Kancelaria kurii informuje także, że począwszy od czerwca br. księża biskupi deklarują gotowość udzielania sakramentu bierzmowania, z zachowaniem przepisów odnośnie do bezpieczeństwa sanitarnego.
- Przyłączamy się do zachęty Przewodniczącego KEP z 14 maja, aby wierni „korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego". W związku z powyższym zachęcamy kapłanów, by umożliwili wiernym przystąpienie do sakramentu pokuty. Przypominamy także wskazanie, by spowiadać w otwartych konfesjonałach - podkreślono w  komunikacie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..