Nowy numer 48/2020 Archiwum

Z wami chcę iść do nieba

W lubelskiej archikatedrze dotychczasowy wikariusz biskupi ds. młodzieży ks. dr Adam Bab przyjął święcenia biskupie.

Mszy Świętej w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył abp Stanisław Budzik. Wzięło w niej udział także wielu biskupów, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

− Święcenia biskupie są wydarzeniem rzadkim, ostatnie w naszej archidiecezji miały miejsce 16 lat temu, kiedy to abp Józef Życiński udzielił ich ks. Arturowi Mizińskiemu. Dziś naszą modlitwą otaczamy szczególnie ks. Adama, któremu życzymy, by jego wiara była silna jak skała św. Piotra, na której Chrystus zbudował swój Kościół, i aby z takim dynamizmem, jak św. Paweł, głosił Ewangelię − mówił abp Stanisław Budzik na początku Mszy Świętej.

Biskup Adam Bab został powołany na urząd dokładnie w 21. rocznicę swoich kapłańskich święceń − 22 maja 2020 roku. Na swoje biskupie zawołanie wybrał słowa Jezusa skierowane do Ojca: „Moim pokarmem jest Twoja wola”.

W homilii abp Stanisław Budzik wyjaśnił biskupowi Adamowi, że w centralnym momencie konsekracyjnym nad jego głową będzie trzymana otwarta księga Ewangelii. − Jest to najbardziej charakterystyczny gest święceń biskupich − podkreślał abp Budzik. − Nie występuje podczas innych święceń. Księga słowa Bożego przykrywa święconego, zasłania głowę i twarz. Ma to oznaczać, że biskup nie działa we własnym imieniu, ale jest powiernikiem kogoś innego. Nie został powołany po to, aby głosić swoje myśli, swoje własne idee, ale jest przekazującym orędzie, które wznosi się ponad nim, które jest większe od niego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama