Podczas rocznicowej uroczystości kwartalnika odbyły się m.in. promocja unikatowej antologii, projekcja filmu i spektakl teatralny.
Na jubileusz w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprosiła Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 czerwca, wzięli udział m.in. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Lech Sprawka, wojewoda lubelski, i Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.
Szczególna instytucja
W pierwszej części uroczystości odbyły się wystąpienia zaproszonych gości, a także dyskusja zatytułowana: „Na pograniczu narodów i kultur – ze wschodniej perspektywy”, prowadzona przez dr. Bogusława Wróblewskiego, redaktora naczelnego „Akcentu”. – Kwestia relacji międzykulturowych to bez wątpienia najważniejszy problem, z jakim musi uporać się świat w XXI wieku. W publikacjach „Akcentu”, czasopisma będącego rówieśnikiem „Solidarności” – już w latach 80. ubiegłego wieku zakreślony został nowy sens pojęcia „pogranicze” jako kategorii kulturowej obejmującej nie tylko sąsiedztwo geograficzne – tłumaczą organizatorzy.
Wydarzeniu towarzyszyła promocja unikatowej antologii „Na pograniczu narodów i kultur. Polska, Europa, Ameryka” pod redakcją Bogusława Wróblewskiego i Łukasza Janickiego. Redaktorzy i współpracownicy zostali wyróżnieni i docenieni za wieloletnie zaangażowanie i kreowanie kultury i literatury. Zaproszeni goście mogli również obejrzeć film poświęcony kwartalnikowi „Akcent” i całemu jego środowisku, zrealizowany przez Nataszę Ziółkowską-Kurczuk. – „Akcent” jest szczególną instytucją o charakterze enklawowym, a te bronią we współczesnej kulturze tego, co najcenniejsze. To miejsce, często pewnie niedoceniane, zajmujące się szczegółami, poszukujące nieznanego, czegoś, co nie jest mainstreamowe. Przeciwstawia się kryzysom kultury – mówił minister Gliński.
Metropolita lubelski w przemówieniu dotknął wątku osobistego i związków z Lublinem. Przywołując historię archidiecezji, Lublina i podkreślając jego różnorodną tradycję kulturową, nawiązał do wyjątkowego miejsca „Akcentu”, który ukazuje procesy kulturowe przebiegające na pograniczu. Docenił także zasługi pisma dla Polonii na całym świecie.
W drugiej części spotkania odbył się spektakl OPT Gardzienice „Oratorium pytyjskie” w reż. Włodzimierza Staniewskiego, dedykowany „Akcentowi”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się