Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pielgrzymkowy fundusz "Idę z Tobą"

Na początku sierpnia wyruszy 42. piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku z powodu koronawirusa będzie miała inny niż zwykle charakter, ale nie zmienia się fundusz "Idę z Tobą", czyli skarbiec intencji, które poniosą pątnicy.

Będzie inaczej niż zwykle. Zamiast kilku tysięcy osób wspólnie wędrujących do Matki, pójdzie 150, jednak każdego dnia będzie to inne 150 osób, łącznie więc i tak około 1000 pątników będzie w drodze z Lublina na Jasną Górę.

- Mamy już dotyczące wyruszenia na szlak rekomendacje Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz zgodę Wojewody Lubelskiego i abp. Stanisława Budzika. Zgodnie z rekomendacjami sanepidu, w trasę jednocześnie może wyjść 150 osób. Każdego dnia iść będziemy w trzech grupach po 50 osób w każdej - wyjaśnia ks. Mirek Ładniak, kierownik pielgrzymki.

Każdego dnia z Lublina będą ruszały autokary z nowymi pielgrzymami, którzy zastąpią na szlaku tych, którzy przeszli swój dzień pielgrzymkowy. Ci, którzy pokonają dany odcinek, wieczorem wrócą do domu.

- To sztafeta modlitewna, ale tak samo ważna i piękna jak tradycyjna pielgrzymka, która w tym roku ze względu na epidemię musi wyglądać inaczej. Dlatego tym większe znaczenie ma fundusz "Idę z Tobą", w ramach którego pątnicy zaniosą na Jasną Górę intencje tych osób, które same nie mogą pójść - wyjaśnia ks. Mirosław.

Fundusz działa od wielu lat. Zasada jest prosta: ten, kto nie może pójść, osobiście składa ofiarę, dzięki której pokrywane są koszty pielgrzymowania osób, które nie mogą sobie pozwolić na opłatę, a ci w zamian niosą do Matki Bożej powierzone intencje.

Swoje prośby można składać w poszczególnych parafiach, które organizują grupy pielgrzymkowe, lub w sekretariacie pielgrzymki, który będzie działał od 27 lipca przed katedrą. W tym roku będzie można tu tylko złożyć intencję do Funduszu.

Na trasę pierwsze grupy wyruszą 4 sierpnia, a nie tak jak dotychczas 3 sierpnia, pielgrzymka będzie o dzień krótsza niż w latach poprzednich. Pielgrzymować się będzie w tylko  jednej kolumnie trasą na Urzędów i Annopol. Pierwszego dnia pątnicy dojdą do Wilkołaza, a drugiego do Księżomierzy (Msza u św. Otylii), później trasy będą podobne do tych tradycyjnych.

4 sierpnia na szlak wyruszą grupy 1, 2, 3, kolejny dzień to następne trzy grupy i tak rotacyjnie do 14 sierpnia.

4 sierpnia Msza św. w archikatedrze lubelskiej sprawowana będzie o godz. 6.00, po niej pątnicy wyruszą na szlak. Pójdziemy nieco inaczej - z placu katedralnego przez Deptak, Kapucyńską, ul. Narutowicza, Głęboką, al. Kraśnicką do Konopnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama