Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel jest dla wspólnoty karmelitańskiej jednym z najważniejszych dni w roku. Obecność Maryi potwierdzana przez wieki objawieniami wpisana jest od początku w życie tego zgromadzenia.
Zakon Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel jako nowa rodzina zakonna zrodził się w drugiej połowie XVI w. w Kastylii, w wyniku reformy w łonie zakonu karmelitańskiego, który swoimi korzeniami sięga przełomu XII i XIII w. U początków nowego zakonu stanęły dwie wybitne osobowości - św. Teresa od Jezusa (1515-1582) i św. Jan od Krzyża (1542-1591), doktorzy Kościoła, mistycy i wielcy mistrzowie życia duchowego. Zawsze jednak szczególne miejsce w życiu zakonników miała Maryja, która wskazywała na Jezusa.
- Początki naszego zgromadzenia wiążą się właśnie z Górą Karmel. Tam znajdował się kościół poświęcony Matce Bożej, gdzie zakonnicy się modlili i uczyli od Maryi prostoty w obcowaniu z Jezusem, bo ona zawsze wskazuje na swego Syna - mówi o. Andrzej Cekiera, karmelita bosy.
Kiedy jednak nadeszły czasy najazdów muzułmańskich i zmusiły zakon do przeniesienia się do Europy nastały dla zgromadzenia ciężkie czasy. W Europie nikt zakonników nie znał, nie była popularna także ich reguła. Wszystko wskazywało na to, że nastąpi upadek karmelitów z powodu braku powołań i możliwości rozwijania się. Wówczas miały miejsce objawienia Matki Bożej Szymonowi Stockowi, poleciła mu by przyłączył się do karmelitów. On sam będąc niezwykle uzdolnionym człowiekiem, oddał się od najmłodszych lat na służbę Bogu. Gdy karmelici przybyli z Palestyny do Anglii, przyłączył się do nich. Zachęcał współbraci do zawierzenia Maryi i kirowania do Niej prośby, aby zechciała zachować zakon sobie poświęcony i powołujący się w nazwie na Jej imię: Bracia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Nie ustawał też w zabiegach o jego uznanie i określenie miejsca karmelitów w Kościele. Jak podaje karmelitańska tradycja, w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. Szymon Stock miał wizję, podczas której Matka Boża wręczyła mu szkaplerz, zapewniając, że wszyscy, którzy będą go nosić, cieszyć się będą szczególnym błogosławieństwem, a po śmierci unikną wiecznej kary.
Od czasu owego mistycznego spotkania św. Szymona z Matką Bożą,szkaplerz - służący dotąd jako ochrona habitu w czasie pracy - stał się znakiem szczególnej opieki Maryi nad zakonem karmelitańskim, źródłem specjalnych przywilejów, a zarazem nową formą pobożności maryjnej w całym Kościele.
- Dlatego uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej jest w naszej wspólnocie obchodzona szczególnie. Zapraszamy do wspólnej modlitwy 16 lipca. Ten dzień poprzedziliśmy specjalną nowenną. Do skarbony przed ołtarzem Matki Bożej można było składać podziękowania i prośby, które są odczytywane podczas wieczornych nabożeństw nowenny - mówi o. Piotr Jackowski, przeor lubelskiej wspólnoty.
W czwartek 16 lipca w samą Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel Msze św. będą sprawowane o godzinie 6.30, 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 18.00. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 18.00 będzie przewodniczył o. Jacek Pietrzak, podprzeor lubelskich dominikanów. Będzie to Msza św. zbiorowa, intencje można składać w zakrystii i przy furcie klasztornej. Serdecznie zapraszamy.