Nowy numer 20/2024 Archiwum

Parafia Rybitwy. Pod opieką Matki Bożej

To jedna ze starszych parafii naszej archidiecezji. Położona malowniczo u ujścia rzeki Wyżnicy do Wisły, słynie z sadownictwa i dobrych ludzi, którzy szczególnie ukochali Matkę Bożą.

Choć główny tytuł parafii to wezwanie Wszystkich Świętych, drugie wezwanie - Matki Bożej Szkaplerznej - jest wiernym szczególnie bliskie.

- W naszym kościele w ołtarzach bocznych mamy dwa piękne obrazy związane z Maryją. Jeden z nich to obraz Matki Bożej Samotrzeciej, drugi to właśnie wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej. Oba umieszczone są w pięknych drewnianych zabytkowych ramach i odbierają cześć od wiernych, którzy ze swoimi sprawami zwracają się przez pośrednictwo Matki Bożej - mówi ks. Marek Romański, proboszcz parafii Rybitwy.

Ponieważ uroczystość Wszystkich Świętych gromadzi ludzi na cmentarzach, od wielu lat odpust parafialny obchodzony jest w niedzielę najbliższą 16 lipca, kiedy to czczona jest Maka Boża z Góry Karmel zwana Szkaplerzną.

- W tym roku podczas Mszy św. odpustowej poświęcimy także pamiątkową tablicę, która jest podziękowaniem za lata pracy w tej parafii mojego poprzednika ks. Stanisława Stępnia. On sam będzie gościem tej uroczystości, na którą serdecznie zapraszam - mówi ks. Marek.

Obecnie obydwa obrazy Matki Bożej są w konserwacji i powrócą do kościoła w październiku. Będzie to okazja do powtórnego dziękczynienia Matce Bożej, która opiekuje się parafią Rybitwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy