Nowy numer 17/2024 Archiwum

Siostry od prasy i ubogich

Koniec XIX w. był szczególnie trudny dla ludzi Kościoła. Władze carskie sprzeciwiały się wszelkim inicjatywom, które mogłyby budzić wiarę czy patriotyzm. Nie zrażało to jednak młodego księdza z Lublina, który dał początek gromadzeniu sióstr loretanek.

Wyjeżdżając, myślał, że to tylko na jakiś czas, jednak na stałe do Lublina nigdy nie wrócił. A w Warszawie coraz częściej słyszał, że przydałoby się zgromadzenie, które wspomoże go w pracy. Sam też o tym myślał, ale decyzję o powołaniu nowego zakonu odkładał. Tak było do czasu choroby, w efekcie której groziła mu amputacja nogi. Obiecał wówczas Matce Bożej Loretańskiej, przed której figurą lubił się modlić w kaplicy na terenie parafii św. Floriana w Warszawie, gdzie był proboszczem, że jeśli uratuje mu nogę, to on nie będzie dłużej się opierał i założy zgromadzenie ku Jej czci. Ksiądz Ignacy wrócił do zdrowia i obietnicy dotrzymał. Bóg przysłał mu kilka dziewcząt, które zaczęły formację u sióstr pasterek, ale odeszły z ich wspólnoty i dowiedziawszy się, że ks. Kłopotowski zakłada nowe zgromadzenie, które będzie głównie prowadziło działalność wydawniczą i opiekowało się potrzebującymi, postanowiły dołączyć do niego. Tak 31 lipca 1920 r. zaczęła się oficjalnie historia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

Sam ciągle pytał Boga, co ma czynić, by ludzie poznawali Jego miłosierdzie i miłość. Tego uczył także siostry. Zachęcał, żeby w natłoku zajęć pracę przeżywały jak modlitwę. Gdy tylko miał chwilę czasu, brał różaniec do ręki i się modlił. Każdej siostrze, która przychodziła do Zgromadzenia, ofiarowywał „Naśladowanie Chrystusa” i różaniec. Mówił, że dobrze odmawiany, przewyższa inne modlitwy, pobudza do miłości bliźniego, skłania do żalu za grzechy i w ten sposób prowadzi do świętości.

Siostry pracowały w drukarni, przygotowywały do wydania pożyteczne publikacje i zajmowały się kolportażem prasy. Nie zapomniały jednak o ubogich i potrzebujących, prowadziły ośrodki dla nich i przedszkola dla dzieci. Tak jest do dziś, choć od założenia Zgromadzenia mija dokładnie 100 lat. – Nasz charyzmat jest wciąż aktualny. Ksiądz Ignacy Kłopotowski żył myślą, że powołaniem kapłana jest prowadzenie ludzi do zbawienia. Dlatego sięgał po najnowocześniejsze środki przekazu. Inspiracją do podjęcia takiego apostolstwa były dla niego wezwania papieży Leona XIII i Piusa X, aby przeciwstawiać złej prasie potęgę dobrej prasy. Uważał, że słowo drukowane jest przedłużeniem ambony i środkiem szerzenia królestwa Bożego na ziemi. Misję apostolstwa słowa drukowanego powierzył właśnie naszemu zgromadzeniu. Do dziś wydajemy publikowane przez ojca założyciela czasopisma: „Anioł Stróż” i „Różaniec”. Prowadzimy wydawnictwa nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach – mówi s. Maryla Koper, loretanka.

W Polsce siostry mają 12 domów, w których zajmują się działalnością zarówno wydawniczą, jak i wychowawczo-opiekuńczą – prowadzą przedszkola oraz pracują z chorymi i potrzebującymi. Loretanki można spotkać także we Włoszech, Rosji, na Ukrainie, w Rumunii i USA.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy