Anna Łoś: Wakacje to nie czas na wyłączanie myślenia

W wielu miejscach mówi się o odpowiedzialności za siebie i innych. Tak jak o bezpieczeństwie. Tymczasem wielu dorosłych utrwala stereotyp, że odpoczynek to wyłączanie myślenia i tzw. reset. Nic bardziej mylnego.

Wiele organizacji pozarządowych organizuje wakacje dla dzieci i młodzieży. M.in.: Agape, Centrum Wolontariatu czy Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Nauka daleko od domu

– Chcemy, żeby młodzi ludzie stawali się odpowiedzialni za siebie, za innych, za otaczający ich świat przyrody. Z drugiej strony, my dorośli, często zabieramy im szansę na dorastanie do odpowiedzialności, bo chcemy zrobić coś szybciej. Właśnie obozy wakacyjne są dobrą okazją do ćwiczenia odpowiedzialności i cierpliwości. Daleko od domu, od rodziny, czasami tylko z grupą przyjaciół, czy znajomych – mówi Anna Łoś, kierownik świetlicy Agape Club w Lublinie.

W życiu nie ma szans na pełny luz

W tym roku stowarzyszenie Agape zorganizowało obóz w Józefowie na Roztoczu dla 30 osób. Uczestnicy obozu mieli wiele możliwości, aby uczyć się praktycznych działań, uwzględniając położenie i potrzeby innych osób, a także innych stworzeń. – Staramy się, aby starsi koledzy i koleżanki wspierali młodszych, czy to na boisku piłkarskim, czy podczas wyprawy kajakami albo rowerami. Odpowiedzialność jest trudna, szczególnie podczas wakacji, kiedy nawet znane osoby dorosłe utrwalają stereotyp, że odpoczynek to wyłączanie myślenia i pełny luz. Tymczasem wakacje to właściwie czas, kiedy myślenie i odpowiedzialność powinny być dla nas jeszcze ważniejsze – wyjaśnia A. Łoś.

Edukacja chroni najmłodszych

Dobre Wakacje w Dobrym Towarzystwie to akcja Centrum Wolontariatu w Lublinie, polegająca na organizacji czasu wolnego dzieciom z dzielnic Tatary i Bronowice Stare. Animacje plenerowe odbywają się tu trzy razy w tygodniu od godz. 10 do 13. w parku przy ul. Gospodarczej, a także na terenach zielonych przy ul. Bronowickiej. – Jeśli pogoda nam nie sprzyja, korzystamy z gościnności ks. proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski, który udostępnia nam salę w domu parafialnym – mówi Justyna Orłowska, prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie. Celem spotkań wakacyjnych jest zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom, które nie korzystają ze zorganizowanych form letniego wypoczynku i spędzają wakacje w sposób mało konstruktywny. Animacje edukacyjne, sportowe i kulturalne prowadzą wolontariusze. Dzieci uczone są zasad fair-play, bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach oraz reagowania na nie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..