Nowy numer 2/2021 Archiwum

15 sierpnia uroczystości odpustowe w wielu parafiach naszej archidiecezji

Liczne parafie noszą wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystości odpustowe będą skromniejsze i weźmie w nich udział mnie osób niż zazwyczaj, gdyż pandemia koronowariusa wymogła liczne ograniczenia. Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest w wielu parafiach archidiecezji lubelskiej dniem odpustu, m.in.: w Bystrzycy, Klesztowie, Konopnicy, Kraśniku, Krzczonowie, Matczynie, Milejowie, Opolu Lubelskim, Puchaczowie, Siennicy Różanej.

Zwyczajem w wielu parafiach jest również sprawowanie Mszy św. na cmentarzu parafialnym lub organizacja procesji w przededniu odpustu. Tak jest m.in. w parafii Klesztów. Eucharystia zostanie odprawiona w piątek 14 sierpnia o godz. 18, a następnie na cmentarz wyruszy procesja.

Z kolei w sobotę, w uroczys­tość Wniebowz­ię­cia NMP, ta niewielka wspólnota, będzie obchodzić odpust i jubileusz 100-lecia istnienia parafii. Msze Święte zaplanowano o godz. 8.30 i o godz.11.30 z udziałem bp. Adama Baba. Modlitwę, podczas której będzie wprowadzenie na urząd nowego proboszcza, zakońc­zy pro­cesja eucharysty­czna. Tego dnia nie zabraknie błogosławieństwa zbóż, ziół i owoców.

Prawda o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny stanowi dogmat wiary, formalnie ogłoszony przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus". Dogmat stwierdza, że po zakończeniu ziemskiego życia, Najświętsza Maryja Panna została wzięta do nieba z ciałem i duszą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama