Tegoroczny SMAL odbywa się od 16 do 23 sierpnia w ośmiu parafiach naszej archidiecezji.
Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym od 2013 r. przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej i parafię Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Jednak w tym roku, w związku z pandemia koronawirusa, wydarzenie ma inny kształt. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Wszystko nie tak”, co jest bezpośrednim nawiązaniem do trudnej sytuacji na świecie, wywołanej pandemią.
SMAL został podzielony na osiem spotkań w wybranych parafiach archidiecezji lubelskiej. Podczas każdego dnia spotkań będą miały miejsce wydarzenie integracyjne, Eucharystia oraz uwielbienie. – Mimo tej trudnej sytuacji cieszymy się, że udało się nam spotkać i wspólnie modlić. Nie wiemy, jaka będzie frekwencja w kolejnych dniach w parafiach poza Lublinem. Ale najważniejsze, że jednoczy nas wspólna wiara – mówią młodzi.
Inauguracja SMAL-u nastąpiła w parafii św. Józefa w Lublinie. Punktem centralnym była Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba. W prezbiterium w liturgii uczestniczyli ponadto księża: Krzysztof Krzaczek, Jerzy Krawczyk, Przemysław Ruszniak, Mateusz Wójcik, Emil Mazur oraz o. Mariusz Bartuzi.
W homilii bp Adam nawiązał do Ewangelii o spotkaniu Jezusa z kobietą z kananejską. Podkreślił znaczenie relacji oraz więzi między ludźmi, a także między ludźmi a Bogiem. – Kobieta przyszła do Jezusa ze swoją więzią, z macierzyństwem. Była gotowa krzyczeć, znieść upokorzenie – byle uratować swoje dziecko. Więź z dzieckiem, z drugim człowiekiem – nie pozwalała jej nie krzyczeć. Co to oznacza? Że dla Chrystusa nie jest to obojętne. Ten chłód Jezusa, ta jego początkowa obojętność wydobyła na wierzch tę ważną sytuację, z którą przyszła kobieta kananejska. To sprawa ogólnoludzka, bo my, ludzie, tak przeżywamy bliskie relacje i więzy z innymi. To powinno nas przyprowadzać do Chrystusa. To, że kogoś kocham, że na kimś mi zależy – to są Boże sprawy. To nie dzieje się poza Nim - mówił bp Bab.
Zwrócił uwagę zebranych, że bezradność i cierpienie człowieka, jego miłość i zaangażowanie, mogą stać się treścią spotkania z Chrystusem. Biskup Adam dodał jednak, że wrażliwość człowieka i jego zaangażowanie na rzecz innych, sprzeciw wobec ich złego traktowania mogą być też niewłaściwie wykorzystane i spożytkowane. Zachęcił młodych, aby czuwali nad relacjami i więzami, by one prowadziły do Boga, a nie oddalały od niego.
Program SMAL 2020