Nowy numer 44/2020 Archiwum

Milejowskie spotkania z kulturą

Koncerty, spotkania z poezją, wycieczki rowerowe szlakiem kościołów powiatu łęczyńskiego i bliskie spotkania z kulturą oferuje chętnym Towarzystwo Przyjaciół Milejowa.

Tegoroczne wakacje mimo pandemii upływają w Milejowie w  bardzo kulturalny sposób. Wszystko w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, jakie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Milejowa.

- Pomysł na cykl spotkań kulturalnych zrodził się właściwie w ubiegłym roku, kiedy to, realizując całkiem inny projekt, wybraliśmy się na wycieczkę na Podlasie śladami czterech kultur. Mieliśmy okazję poznać bliżej m.in. prawosławie, islam, judaizm. Wówczas wielu uczestników wycieczki zachwycało się tym, jakie to bogate kultury i jakie stare tradycje. Wówczas przyszła nam refleksja, że fascynuje nas to, co jest nowe, może w jakiś sposób egzotyczne dla nas, a przecież chrześcijaństwo to także wspaniała kultura i tradycja, która przez wieki kształtowała obraz Europy. Pomyśleliśmy, że warto bliżej poznać kulturę  chrześcijańską, bo choć sami w niej wyrośliśmy, często nie mamy świadomości jak jest wspaniała i jakie miała i ma znaczenie - mówi Elżbieta Dyczewska z Towarzystwa Przyjaciół Milejowa.

Tak powstał projekt na tegoroczne wakacje, w ramach którego jest możliwie zagłębienie się w różne dziedziny kultury chrześcijańskiej. Nie brakuje więc koncertów, spotkań z poezją, a nawet wycieczek rowerowych szlakiem kościołów powiatu łęczyńskiego.

- Chcemy pokazać, jak różnorodna i piękna jest kultura chrześcijańska, stąd nie tylko koncerty pokazujące zarówno stare pieśni, jak i wielkie dzieła symfoniczne, ale także współczesną muzykę chrześcijańską. To też poezja, która porusza, ale także historia. Często odwiedzamy różne kościoły, czy nawet własny kościół parafialny, ale nie znamy historii tych miejsc, która często pisana jest ważnymi wydarzeniami. Dlatego proponujemy udział w wycieczkach rowerowych szlakiem kościołów i spotkania z osobami, które przybliżą nam wiedzę na ich temat - mówią organizatorzy.

Najbliższy koncert już we wtorek 18 sierpnia o godz, 18.40 w kościele w Milejowie. Tym razem przed publicznością wystąpi Świdnik Gospel Choir. A dziś jeszcze 17 sierpnia o godz. 16.30 dwugłos poetycki Maria Szczęsna Jeleniewska i Andrzej Dyczewski. Zapraszamy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama