GN 43/2020 Archiwum

Wojna polsko-bolszewicka w materiałach archiwum lubelskiego

Chcąc upamiętnić wydarzenia sprzed 100 lat, kiedy to przyszło Polakom zmierzyć się z bolszewikami, Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało projekt pt. "Walka zbrojna - walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921".

„Walka zbrojna - walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921” – film promocyjny.
Archiwum Państwowe w Lublinie

Projekt składa się z trzech elementów: wystawy pt. „Lubelszczyzna w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 - w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie”, albumu „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie” oraz zeszytu edukacyjnego „Polski żołnierz idzie w bój… rusz głową pomóż mu… Gry, zabawy i nauka w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”.

Wojna polsko-bolszewicka w materiałach archiwum lubelskiego  

- Projekt ma na celu nie tylko upamiętnienie Bitwy Warszawskiej i wojny w latach 1919-1921, ale również promocję i popularyzację działalności Archiwum Państwowego w Lublinie oraz przechowywanych w nim materiałów - wyjaśnia Bartosz Staręgowski z archiwum w Lublinie.

Epidemia sprawiła, że wystawę można na razie oglądać wirtualnie na stronie archiwum

W planach jest jednak pokazanie jej w przestrzeni publicznej.

- Mamy nadzieję, że na przełomie sierpnia i września wystawę będzie już można zobaczyć na placu katedralnym, liczymy też, że w najbliższych dniach gotowy będzie album - mówi B. Staręgowski.

Całość projektu promuje film zrealizowany przez Uniwersyteckie Centrum Medialne KUL. Wykorzystano w nim materiały z Archiwum Państwowego w Lublinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem 31.08.1920” www.bitwapodkomarowem.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama