Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zaproszenie

Dziękczynna Msza św. z poświęceniem wieńca dożynkowego, barwny orszak przemierzający lubelski skansen oraz inscenizacja dożynek dworskich będąca próbą ożywienia archiwalnej fotografii już w najbliższą niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

W niedzielę 23 sierpnia w MWL odbędą się "Dożynki dworskie". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 od uroczystej Mszy św. w zabytkowym kościele z Matczyna. Tradycyjnie w loży kolatorskiej zasiądzie rodzina dziedzica, a w osi nawy staną żniwiarze z wieńcami dożynkowymi.

Po Mszy do dworu z Żyrzyna wyruszy barwny korowód, prowadzony przez przodownice. Tak jak dawniej, także i w nadchodzącą niedzielę ważnym momentem uroczystości będzie wręczenie wieńców dożynkowych gospodarzowi. Obrzęd, który zostanie przedstawiony w muzeum, był kultywowany w latach 30. XX w. w majątku Krychowskich na Sławinie - byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się lubelski skansen, oraz w majątku Kiełczewskich w Guzówce.

"Dożynki dworskie" są wspaniałą okazją do poznania dawnych tradycji związanych z zakończeniem żniw, które były pielęgnowane przed wiekiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama