Nowy numer 49/2020 Archiwum

Przed nami festiwal Tempus Paschale

Muzyka w niezwykłych wnętrzach, która ma uwrażliwiać słuchacza na otaczające nas piękno, zabrzmi kolejny raz w ramach 26. edycji festiwalu "Muzyka - plastyka. Tempus Paschale". Inauguracja już 6 września.

Połączenie pięknego brzmienia z równie pięknym wnętrzem jest esencją festiwalu "Muzyka - plastyka. Tempus Paschale". Przed nami inauguracja już 26. edycji wydarzenia, które przyciąga publiczność i wykonawców z różnych stron.

6 września w kościele powizytkowskim przy ul. Narutowicza 6 o 18.45 odbędzie się inauguracja tegorocznej edycji festiwalu.

Wystąpią: Grażyna Jakubecka – aktorka, Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, Elżbieta Krzemińska – dyrygent, Maciej Łacny – wiolonczela, Jolanta Műnch – fortepian. Artyści zaprezentują "Górę Dantego".

– Oczywiście to jest tytuł filmu ("Dante’s Peak"), ale topografia zaświatów w Boskiej Komedii nadaje górze szczególne znaczenie. Poza tym w 2006 r. ukazało się nowe tłumaczenie poematu dokonane przez poznańską italianistkę Agnieszkę Kuciak (Klub Książki Katolickiej, Wydawnictwo Dębogóra) – dokładnie sto lat po wydaniu przekładu Edwarda Porębowicza. Całkowicie współczesny, lekko archaizowany język Agnieszki Kuciak zostaje dopełniony przez jeden fragment poematu w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Taki wybór językowy pokazuje uniwersalny, ponadczasowy charakter Dantejskiego poematu i pozwala nam sięgnąć do ilustracji muzycznej, wykraczającej poza epokę, w której żył autor – wyjaśnia Stefan Münch, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

W warstwie muzycznej koncertu znajdą się fragmenty solowych suit wiolonczelowych Bacha i Paganiniego–Silvy. Wariacje na temat "La Preghiera" z opery Rossiniego "Mosé in Egitto", background fortepianowy do recytacji oraz 4–5 utworów na chór a cappella.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Pro Musica Antiqua", które powstało w 1994 r. w środowisku akademickim Lublina. Jego założycielem i prezesem jest dr Stefan Münch, badacz dziejów opery oraz dziennikarz muzyczny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama