Nowy numer 48/2020 Archiwum

Narodowe czytanie "Balladyny"

W tym roku w ramach akcji Narodowe Czytanie zostanie przeczytana "Balladyna" Juliusza Słowackiego. W organizację tego wydarzenia włącza się wiele ośrodków i ludzi kultury. W Lublinie "Balladynę" przeczytają m.in. pracownicy Biblioteki im. H. Łopacińskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie po raz dziewiąty bierze udział w akcji Narodowe Czytanie. "Balladynę" Juliusza Słowackiego będą czytali pracownicy MBP ubrani w stroje z epoki.

Wydarzenie w ramach akcji zostanie udostępnione online 5 września o godz. 11 na Facebooku.

"Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy" – napisał Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 r., a wydano go pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama