Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zawsze współczesna

Tysiące wiernych odwiedziły w ciągu 2 dni Matkę Bożą Kębelską. To słynące łaskami sanktuarium jest ważnym miejscem na mapie archidiecezji.

W tym roku uroczystościom przewodniczył abp Wojciech Polak, który jest piątym prymasem w dziejach sanktuarium odwiedzającym to miejsce. Wąwolnica była też szczególnym punktem w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego, wcześniej biskupa lubelskiego, do którego odwoływał się abp Polak podczas homilii.

– Wielokrotnie kierował on zachęty do ówczesnego proboszcza tego miejsca, by rozpoczął starania o koronację figury Matki Bożej koronami papieskimi. Tak się stało – podkreślał prymas. Arcybiskup Polak mówił też o szczególnej roli Maryi w historii.

– Za sprawą Ducha Świętego poczęła i porodziła Syna Bożego, który nas zbawił. Przychodzimy do Matki i prosimy ją, by nas prowadziła i wspierała. Kościół w pierwszych dniach września wspomina narodzenie Maryi. Kiedyś kard. Ratzinger powiedział, że ten dzień nie jest takim samym dniem urodzin jak inne. Kiedy obchodzimy urodziny jakiejś wielkiej postaci, myślimy o jej przeszłości, o tym, czego dokonała i co zostawiła. Jednak w przypadku Maryi jest inaczej. Ona nie mówi o sobie i o tym, co zrobiła. Jest całkowicie przezroczysta. Zawsze wskazuje na Boga. Nie należy do przeszłości, jest współczesna. Dlatego warto zadać sobie pytanie: co mówi Maryja w dzień odpustu ku Jej czci? Co chce powiedzieć tobie? Jakie przesłanie skierować do ciebie dzisiaj? – zachęcał do refleksji prymas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama