Nowy numer 42/2020 Archiwum

Lublin dla Białorusi

Stolica Lubelszczyzny włącza się w ogólnoświatową akcję "Światło dla Białorusi", która jest wyrazem solidarności i wsparcia dla Białorusinów walczących o wolność i demokrację.

W najbliższy weekend, 12 i 13 września, od 18.00 do 01.00 lubelski Ratusz rozświetli się kolorami historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. 

– Przyglądamy się dynamicznie zmieniającej się sytuacji na Białorusi. Białorusini nie tylko przełamali własny strach, ale także pokazali całej Europie, że chcą należeć do rodziny wolnych, europejskich państw – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. - Chcemy też, aby czuli nasze wsparcie. Wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka i nie zgadzamy się na łamanie demokratycznych praw obywateli. W geście solidarności z Białorusinami, Lublin dołączy do międzynarodowej inicjatywy na rzecz wolnych i demokratycznych wyborów na Białorusi.

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Białorusią zostały nawiązane po uzyskaniu niepodległości przez ten kraj w grudniu 1991 r. Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały jej niepodległość. Wśród miast partnerskich i zaprzyjaźnionych Miasta Lublin są Brześć, Mińsk, a od 2018 roku również Witebsk.

Inicjatorami akcji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowe Centrum Kultury. Akcja #lightforbelarus polega na iluminacji siedzib i obiektów instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w całej Polsce oraz w Europie i na świecie historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Ma na celu okazanie wsparcia obywatelom Białorusi. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama