W lubelskiej archikatedrze w ramach programu "Ekumeniczny Lublin 2020" modlili się wspólnie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego oraz ewangelicko-augsburskiego.
Działania ekumeniczne w Lublinie od kilku lat wiążą się nie tylko z dorocznym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale przybierają konkretne formy przez cały rok.
W 2017 roku zespół ekumeniczny archidiecezji lubelskiej przygotował I Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny, którego pokłosiem są comiesięczne nabożeństwa połączone z jakimś wydarzeniem kulturalnym. Podjęto także decyzję o następnym międzynarodowym kongresie ekumenicznym, który zaplanowano na 2021 rok. Odbędzie się on zarówno w Lublinie jak i w Jerozolimie.
Żeby dobrze przygotować się do tego wydarzenia, 19 lutego br. zainaugurowano program “Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”
Kolejne spotkanie z cyklu odbyło się 30 września. Zainaugurowała je wspólna modlitwa w archikatedrze lubelskiej, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.
- W jedno nas tu zgromadziła miłość Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela - mówił rozpoczynając nabożeństwo lubelski metropolita. - Jezus wzywał, byśmy się wzajemnie miłowali, miłość wzajemną uczynił znakiem rozpoznawczym swoich uczniów, a w wieczerniku modlił się do Ojca o dar jedności. Każde nasze spotkanie tę jedność przybliża - zaznaczał.
W homilii bp Jerzy Samiec zwracał uwagę, że program “Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” zachęca do wielu przemyśleń na temat relacji pomiędzy ludźmi, którzy pochodzą z innych kontekstów wyznaniowych i religijnych.
- Powszechnie wiadomo, że w swojej grupie wyznaniowej czujemy się zdecydowanie lepiej, bezpieczniej - mówił bp Samiec. - Jest nam znany język pojęć, gestów. Często uważamy go za jedynie słuszny. Gdy jednak pojawia się obok nas ktoś inny, kto używa nieco innego języka, innych pojęć, jest inaczej ubrany, to tracimy poczucie bezpieczeństwa, czujemy czasami duże zaniepokojenie. Aby zrozumieć innych potrzebny jest wysiłek, otwarcie na drugiego człowieka.
W spotkaniu modlitewnym wzięła udział była premier RP Hanna Suchocka, która była także uczestniczką debaty zatytułowanej “Dialog kultur w Europie i Lublinie”. Debata, w której udział wzięli również bp Jerzy Samiec oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk odbyła się w Trybunale Koronnym, po nabożeństwie.