Film ma szansę stać się cenną lekcją dla pokolenia postpamięci, a także sukcesem Lubelskiego Funduszu Filmowego.
Jest to historia z czasu wojny, która zmieniła wszystko. W strugach ulewnego deszczu fotoreporterzy i dziennikarze mogli przyglądać się pracy ekipy filmowej. Tym razem Plac Rybny i okoliczne ulice zamieniły się w Radom. Bo tam właśnie rozegrała się historia, która zostanie przedstawiona w filmie „Cudak” w reżyserii Anny Kazejak. Te zdarzenia i opowiadana historia mają jednak wymiar uniwersalny. Film ma szansę stać się cenną lekcją dla pokolenia postpamięci, a także sukcesem Lubelskiego Funduszu Filmowego i Akson Studio.
„Cudak” to psedonim Romka, muzyka z Radomia, który wyprowadza z getta kolegę żydowskiego pochodzenia, nieprzeciętnie uzdolnionego skrzypka, by grał z nim w orkiestrze. - Początkową intencją było zdobycie lepszego muzyka, aby zdobyć lepsze dochody orkiestry, jednak z czasem Roman coraz wyraźniej angażuje się w pomaganie, a ostatecznie decyduje się wyprowadzić z getta i przyjąć do swojego mieszkania skrzypka i jego córkę. To jeden z filmów powstających w ramach cyklu: „Kto ratuje jedno życie..” - cyklu telewizyjnych filmów fabularnych opowiadających historie Polaków ratujących swoich sąsiadów, obywateli II RP pochodzenia żydowskiego, przyjaciół lub nieznajomych w czasie II wojny światowej. Filmy mają ukazywać czynne bohaterstwo, które kryć się może choćby w drobnej decyzji, kładąc nacisk na perspektywę tych, którzy pomagali, a nie tylko na wspomnienia ocalonych, pokazać heroizm nie przez martyrologię, ale wysiłek i odwagę ocalenia życia drugiego człowieka - wyjaśnia producent.
W filmie wystąpią: Kazimierz Mazur, Andrzej Kłak, Diana Zamojska, Ninel Kos, Hubert Sycz, Mateusz Król, Sebastian Ziomek, Andrzej Danieluk czy Agnieszka Sienkiewicz.
- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy gościć w Lublinie, bo jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie możemy kręcić zdjęcia osadzone w czasie II wojny światowej - mówi Anna Kazejak.
- Ten film wpisuje się w pewien szlachetny cykl. Może tej historii już ktoś dotykał, ale my robimy to w inny sposób. Nie chcę zdradzać szczegółów - powiedział podczas konferencji prasowej Kazimierz Mazur, odtwórca głównej roli.
Podczas konferencji zaprezentowano także wyjątkowy album „Lublin Filmowy /Filmowy Lublin”, wydany z okazji 10-lecia działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego.