Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Wiosna przyszła jesienią

W archikatedrze lubelskiej trwa Lubelska Jesień Organowa.

Inicjatorem projektu muzycznego, który już się rozpoczął, jest główny organista archikatedry lubelskiej Stanisław Maryjewski. 

Chodzi o to, jak przekonuje, by zaprezentować wspaniałe możliwości brzmieniowe instrumentu znajdującego się w lubelskiej archikatedrze.

Organy z archikatedry przeszyły generalny remont w latach 2018- 2020. Renowację organów przeprowadził Krzysztof Deszczak - lubelski organomistrz z pasji i wykształcenia, wykonawca kilku udanych remontów w instrumentów w lubelskich kościołach m.in. w parafii św. Michała Archanioła, Nawrócenia św. Pawła czy pojezuickiego kościoła św. Piotra Apostoła. 

Tegoroczna pierwsza edycja festiwalu pierwotnie nosiła tytuł Lubelska Wiosna Organowa  i miała odbyć się w maju 2020. Jednak z powodu pandemii przeniesiono jej realizację na jesień. u  W ramach tego wydarzenia odbędą się cztery koncerty: pierwszy już za nami, kolejne odbędą się 4, 18 i 25 października o godz. 20. 

Festiwal poświęcony jest postaci św. Jana Pawła II w 100. rocznicę jego urodzin. Jak informują organizatorzy wydarzenia, prezentowana muzyka łączy się z odwiedzanymi przez niego miastami Polski, Europy i świata. 

Wykonawcami będą polscy organiści uznani w kraju i zagranicą. Za organami zasiądą : Paweł Wróbel, Mateusz Rzewuski, Ewa Bąk, ks. Attila Honti i Stanisław Maryjewski, który będzie akompaniował Chórowi św. Jana Pawła II. 

Lubelski chór działający przy parafii św. Rodziny pod dyrekcją ks. dra. Tomasza Lisieckiego wykona Magnificat Johanna Pachelbela oraz Mszę ku czci św. Stanisława napisaną specjalnie dla naszej archidiecezji przez Józefa Furmanika. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy