Gala miała się odbyć początkowo 22 marca, jednak ze względu na sytuację epidemiczną doszło do niej dopiero teraz.
W niedzielę 11 października odbyła się XV Gala Nagrody „Angelus Lubelski”. Wydarzenie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa w auli Caritas w Lublinie. Otworzył je Grzegorz Józefczuk, przewodniczący Kapituły Nagrody Angelus. Przywitał przybyłych gości, m.in. rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, i przedstawił program wydarzenia. Głos zabrał również Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury miasta Lublin. Podkreślił wagę przyznawanej nagrody, a także rangę osób, które zostały do tej pory nią uhonorowane. Zanim odbyła się centralna część uroczystości, z recitalem wystąpił duet Edyta Fil i Jakub Niedoborek, a nielicznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć m.in. „Suite Buenos Aires” skomponowaną przez Maximo Diego Pujola.
Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach. Angelus Służby Publicznej trafił do o. Ludwika Wiśniewskiego OP. W jego imieniu statuetkę oraz dyplom i kwiaty odebrał przeor lubelskich dominikanów o. Krzysztof Modras. Angelusa Miłosierdzia otrzymała Alicja Barton. Angelusa Dobroczynności odebrał Kordian Urlich, szef sprzedaży w salonie Mazdy w Lublinie oraz wolontariusz zaangażowany w działalność na rzecz ubogich i bezdomnych, mecenas koncertów i projektów muzycznych. Angelus Animacji Życia Kulturalnego powędrował do prof. Małgorzaty Nowak z UMCS i dyrygentki Chóru „Kantylena”. Nagrodę w jej imieniu odebrał Krzysztof Styczyński, nauczyciel w III LO w Lublinie. Angelusa Kultury Medialnej przyznano reportażystce Katarzynie Michalak, autorce ponad dwustu audycji skoncentrowanych na indywidualnych losach cichych bohaterów. Angelusa Artystycznego odebrał Jarosław Koziara, artysta plastyk, „scenograf Starego Miasta”. Angelusa za Całokształt Twórczości wręczono Janowi Gurbie, archeologowi i geografowi.
Statuetki uskrzydlonej postaci, zaprojektowane przez, nieżyjącego już, wybitnego artystę Andrzeja Widelskiego, trafiły do tej pory do 111 osób i instytucji. Celem nagrody jest uhonorowanie osób lub instytucji, które służą innym, są znakiem sprzeciwu i nadziei, przywracają szacunek dla osób, dzielą się swoją pasją z innymi. Wśród laureatów „Angelusa” są wybitni i cenieni myśliciele oraz uczeni, ludzie kultury i sztuki, świata mediów i literatury, aktywiści i społecznicy, zaangażowani w pomoc wykluczonym i pokrzywdzonym, reprezentujący organizacje pozarządowe, ale i działające indywidualnie. Wśród wyróżnionych nagrodą są m.in.: kard. Paul Poupard, Andrzej Nikodemowicz, Wojciech Kilar, Leszek Mądzik, Andrzej Pierzchała i Piotr Dudziak, czy ks. Ryszard Tujak i Teresa Księska-Falger.
Pomysł wyróżnienia zrodził się w środowisku ludzi kultury i dawnego duszpasterstwa środowisk twórczych. Pierwsza gala wręczenia statuetek i dyplomów odbyła się 15 stycznia 2006 r. w kawiarni artystycznej Hades Szeroka. Tegoroczna gala miała się odbyć 22 marca, jednak ze względu na sytuację epidemiczną doszło do niej dopiero 11 października. Wydarzenie wsparły Caritas archidiecezji lubelskiej oraz miasto Lublin i indywidualni sponsorzy.