Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Można już wirtualnie zwiedzać lubelski skansen

Już można zwiedzać lubelski skansen bez wychodzenia z domu! A to za sprawą wirtualnego spaceru, w który może wyruszyć niemal każdy.

Na odwiedzających stronę czekają aż 24 wnętrza muzealne, 110 zabytkowych przedmiotów o różnej funkcji i wielkości, muzyka charakterystyczna dla danego miejsca, widoki z lotu ptaka czy zbliżenia na najdrobniejsze elementy. Dodatkowo projekt „Tędy Droga”, jest dostępny dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu – dzięki nagraniom lektorskim i tłumaczeniom w polskim języku migowym.

Wirtualny spacer przygotowany przez Muzeum Wsi Lubelskiej dostępny jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Dzięki niemu można zobaczyć 5 obiektów, 9 ekspozycji i 24 wnętrza. Zwiedzając lubelski skansen w ten niecodzienny sposób poznamy miejsca ukazujące różnorodność życia przedwojennych mieszkańców lubelskich wsi i małych miasteczek. Zajrzeć można do wiatraka z Zygmuntowa, zagrody z Teodorówki, domu podcieniowego z Wojsławic, dworu z Żyrzyna oraz cerkwi z Tarnoszyna. Wirtualny spacer jest tym ciekawszy, że pokazuje przestrzenie, do których nie dociera na co dzień żaden turysta – jak alkierz w chałupie czy ostatnia kondygnacja młyna. Prezentacje ekspozycji uzupełnia opis, który zwiedzający mogą przeczytać bądź odsłuchać – poszerzając swoją wiedzę o danym miejscu. Dodatkowo ta sama treść jest przedstawiona w postaci filmików w polskim języku migowym.

Wirtualny spacer jest efektem realizacji pierwszego etapu projektu „Tędy droga. Dostępność cyfrowa w Muzeum Wsi Lubelskiej” i dostępny jest TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy