Nowy numer 47/2020 Archiwum

Prosty, ale głęboki

Dla kogo jest ta szczególna modlitwa? Dlaczego warto sięgać po różaniec? Jakie to ma przełożenie na nasze życie i czego uczy?

Stereotypowo Różaniec przypisany jest osobom starszym. To jednak nieprawda! Po tę modlitwę sięgają ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życia duchowego, a kto raz zacznie ją praktykować, nie chce jej porzucać.

– Wszystko dlatego, że Różaniec jest modlitwą zarówno bardzo prostą, jak i bardzo głęboką. Zazwyczaj nie sprawia nam trudności odmawianie modlitw „Ojcze nasz” i „Zdrowaś, Maryjo”, nie musimy się więc uczyć niczego nowego. Natomiast kiedy rozważamy poszczególne tajemnice, zagłębiamy się w historię zbawienia. Dociera do nas, co się wydarzyło, kiedy Jezus narodził się i umarł za nas na krzyżu, i jakie to ma konsekwencje – mówi ks. Wojciech Rebeta, ojciec duchowny lubelskiego seminarium.

Dla każdego

Zaletą Różańca jest też to, że można go praktykować w różnych miejscach. Paciorki można wziąć ze sobą na spacer czy w podróż, można zagłębić się w rozważania w kościele i w domu.

– To modlitwa zarówno dla ludzi, którzy mają mało czasu, jak i dla tych, którzy mają go dużo. Nie zawsze trzeba odmawiać cały Różaniec. Odmówienie jednej dziesiątki to kwestia pięciu minut. Od tego warto zacząć. Pamiętam, kiedy ja sam uczyłem się modlić. Nie byłem wtedy jeszcze klerykiem, ale chciałem jakoś zbliżyć się do Pana Boga. Odmawiałem dziesiątkę Różańca i byłem bardzo z siebie dumny, że mi się to udało. Kiedy zacząłem robić to świadomie, poczułem się pociągnięty i chciałem więcej – powoli uczyłem się odmawiać cały Różaniec – dzieli się swoim doświadczeniem ks. Wojciech.

Ci, którzy mają więcej czasu, sięgają po modlitwę pompejańską, czyli odmówienie każdego dnia wszystkich części Różańca.

– Takich ludzi wcale nie jest mało. Szczególnie ci, którzy mają wielką motywację, są na jakimś życiowym rozdrożu czy spotyka ich jakieś trudne doświadczenie, sięgają po tę modlitwę. Ona pomaga im nie tylko przetrwać to, co trudne, ale wnosi spokój i odświeża relację z Bogiem – podkreśla ks. Wojciech.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama