Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wydawnictwo "Gaudium" i niezwykły album o otwieraniu czasu

Na kartach książki znajdziemy cenne wypowiedzi wybitnych osób, zebrane w jednym miejscu, a także unikatowe fotografie.

Właśnie nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium" ukazała się cenna publikacja, zatytułowana „Leszek Mądzik. Otwieranie czasu. 50 lat działalności Sceny Plastycznej KUL” pod redakcją J. Cymermana. Album z okazji jubileuszu SP KUL to atrakcyjne wydawnictwo, złożone z obrazów i słów. „Każdy jubileusz jest ze swej natury obarczony pokusą zamknięcia. Lubimy przecież okrągłe liczby, dzięki nim łatwiej jest porządkować i zapamiętywać ludzi i zjawiska. Obchody pięćdziesięciu lat istnienia Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika także nie są wolne od tej pokusy. W tym jednak szczególnym przypadku nie tylko warto, ale i trzeba się tej pokusie oprzeć. Chodzi o zamknięcie teatru Mądzika w tym, co wydarzyło się w teatrze, sztuce, kulturze, wreszcie w Polsce i świecie w latach 1970–2020, umieszczania go w kontekście przemian artystycznych, ideowych, społecznych, politycznych tego czasu” – pisze redaktor albumu.

Rzeczywiście, publikacja jest zbiorem zdjęć z różnego okresu, przypomina wszystkie zrealizowane przez teatr spektakle oraz ich omówienie, którego dokonał Zbigniew Taranienko. Wreszcie na kartach książki znajdziemy cenne wypowiedzi wybitnych osób, zebrane w jednym miejscu. Czytelnik napotka fragmenty recenzji dotyczące teatru, wypowiedziane bądź napisane niegdyś m.in. przez Irenę Sławińską, Stefana Sawickiego, Stanisława Radwana, Piotra Gruszczyńskiego, Eweline Preuss, Justina Hayfarda. Bardzo ciekawe jest spojrzenie na aktywność artystyczną teatru za granicą. - A jednak teatr ten nie jest przygnębiający. Jest raczej otoczony aurą religijnego misterium przynoszącego ukojenie przez swój powtarzający się rytuał – pisał w 1990 r. Paul Allan na łamach „Performance”.

Album wydany przez wydawnictwo „Gaudium” wpisuje się w nurt tego misterium przynoszącego ukojenie, mimo że materia, którą zajmuje się Mądzik, jest trudna, także – a może zwłaszcza – dla współczesnego człowieka, bo dotyka w swej istocie śmierci i zmartwychwstania. Album można kupić w księgarni internetowej GAUDIUM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy