Nowy numer 23/2021 Archiwum

UMCS zainaugurował kolejny rok akademicki

Po raz pierwszy w 76-letniej historii uniwersytetu inauguracja odbyła się dla większości społeczności akademickiej zdalnie.

Dzisiejsza uroczystość ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy w historii nie możemy świętować tego doniosłego akademickiego wydarzenia w murach uczelni - powiedział rozpoczynając uroczystość nowy rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski. 

Nowy rektor zaznaczył, że korzystając z dorobku swoich poprzedników i doceniając go, chce wraz z całą społecznością akademicką budować silną markę innowacyjnej uczelni, wykorzystując kapitał, jakim są jej wszyscy pracownicy i studenci. 

Wśród priorytetów, które wyznaczył rektor dla uniwersytetu, ma być dążenie do wzrostu dynamiki badań naukowych. - W sferze dydaktyki będziemy zaś dążyć do wzbogacenia oferty edukacyjnej, dostosowania jej do potrzeb rynku pracy oraz do umiędzynarodowienia i stałego podnoszenia jakości oraz innowacyjności procesów kształcenia. 

Jednym z priorytetów uczelni ma być także poprawa warunków socjalno-bytowych pracowników oraz studentów. 

Rektor podkreślił również, że aktualnie uczelnia myśli przede wszystkim o trudnej sytuacji związanej z pandemią. - Przewartościowaniu musiały ulec nasze priorytety, sposób pracy, aktywność zawodowa. Zostaliśmy zmuszeniu do podejmowania niestandardowych działań. 

W tym roku akademickim liczba studentów uczelni powiększyła się o blisko 7 700 nowych studentów w tym ponad 660 obcokrajowców. - Pomimo kryzysu demograficznego oraz trudnej sytuacji sanitarnej utrzymaliśmy wskaźniki rekrutacyjne na poziomie ubiegłorocznym. To duży sukces organizacyjny i wizerunkowy - zaznaczył prof. Dobrowolski. 

W trakcie uroczystej inauguracji w poczet studentów zostało symbolicznie włączonych pięciu studentów pierwszego roku oraz troje studentów szkoły doktorskiej UMCS. 

Uroczystość zwieńczył wykład pt. "Prawnomiędzynarodowa ochrona dziedzictwa kulturalnego – trudne początki i współczesne zagrożenia", który wygłosiła dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Anna Przyborowska-Klimczak.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama