Nowy numer 2/2021 Archiwum

Inna rzeczywistość – inne narzędzia

Forma jest ważna, ale najważniejsza jest treść. O tym przypomina lubelski pallotyn ks. Krzysztof Kralka, proponując w czasie pandemii nauczanie „zdalne”.

Trzy lata temu po raz pierwszy w Lublinie odbyły się rekolekcje halowe. Poprowadził je ks. Krzysztof Kralka, dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Wzięło w nich udział kilkaset osób. Było to wydarzenie na tyle przełomowe w historii diecezji, że zapoczątkowało cykl takiej formy ewangelizacji. Pandemia, niestety, pokrzyżowała plany kolejnych spotkań, ale zapoczątkowała inny rodzaj przekazywania Dobrej Nowiny. Być może wcale nie gorszy. – Staramy się w tej nowej duszpasterskiej rzeczywistości głosić Ewangelię i wychodzić do ludzi, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w rekolekcjach stacjonarnych ani tym bardziej przeżywania formacji – mówi ks. Kralka. – Wiele wspólnot i ruchów religijnych zawiesiło swoją formację. Nie spotykają się, nie dzielą się w grupach. To jest dla wszystkich trudne. Dostaję wiele pytań i próśb o zorganizowanie jakiejś formacji online. Dlatego chcę odpowiadać na te wszystkie potrzeby, które zrodziły się nie tylko wśród wiernych w Polsce, ale także za granicą – mówi kapłan.

Walka

Ksiądz Krzysztof po raz kolejny przygotował rekolekcje halowe, tylko tym razem w wersji online. Do formacji zaprasza jednak nie tylko w czasie dwóch dni, ale przynajmniej do Bożego Narodzenia.

Jesienna formacja rozpocznie się od rekolekcji online zatytułowanych „Walka duchowa na różnych etapach życia duchowego”. – Walka duchowa jest podstawową przestrzenią, która dotyka każdego wierzącego – tłumaczy pallotyn. – Walczymy o relację z Bogiem, walczymy o modlitwę, o prawdę, o kształtowanie naszego sumienia. Na różnych etapach życia duchowego ta walka przybiera różne formy. Kwestia pokus to rzeczywistość, która zmienia się w zależności od etapu życia duchowego, bo inaczej to wygląda, gdy jesteśmy na początku drogi, inaczej, gdy przeżywamy oczyszczenie, a jeszcze inaczej w przypadku tych, którzy już żyją słowem.

Dyrektor PSNE zapowiada, że chce w tych rekolekcjach pokazać też czas, w którym żyjemy, czas pandemii, czas zamieszania, protestów. – Chcę pokazać toczącą się walkę duchową i to, że my musimy po jakiejś stronie się opowiedzieć. Nie da się zostać w tym obojętnym – przekonuje. – Będzie też konferencja dotycząca współczesnych przestrzeni walk duchowych. Wydaje mi się to szczególnie ważne i cenne w obecnym czasie.

W ramach nauk zaplanowano pięć konferencji i modlitw głoszonych na żywo, ale każdy, kto zarejestruje się na rekolekcje, będzie miał do nich dostęp przez cały tydzień.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama