Ponad 1,7 mln zł otrzyma KUL na wydanie w języku angielskim Powszechnej Encyklopedii Filozofii

Anglojęzyczna edycja będzie możliwa dzięki subwencji z Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Jak podkreśla kierownik Katedry Metafizyki KUL i redaktor naczelny Encyklopedii ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, wydanie dzieła umożliwi dyskurs filozoficzny z myślicielami na całym świecie. 

Powszechna Encyklopedia Filozofii to pierwsze dzieło tego typu w dziejach polskiej filozofii. Jej inicjatorem był wieloletni rektor KUL o. profesor Mieczysław Krąpiec OP, a przygotowało ją w latach 2000-2009 Polskie Towarzystwo św. Tomasza z Akwinu związane ze środowiskiem filozoficznym KUL.

Znaczenie dzieła zostało dostrzeżone. Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało KUL dodatkowe środki w wysokości 1 755 000 zł.

9 listopada została podpisana umowa dotycząca zwiększenia subwencji dla uniwersytetu. Jak przy tej okazji podkreślił minister Przemysław Czarnek, Encyklopedia to ogromne osiągnięcie polskiej nauki i Lubelskiej Szkoły Filozoficznej. - To jedna z siedmiu takich encyklopedii na świecie. Jest to encyklopedia, która najszerzej podchodzi do tematyki filozoficznej, bo zawiera ujęcie nie tylko od strony tradycji europejskiej, ale również chińskiej czy koreańskiej - mówił.

Redaktor naczelny Encyklopedii zwrócił uwagę na inny walor tego dzieła. Jest to zaproponowanie rozwiązań filozoficznych oraz interpretacji dotyczących świata, człowieka, ludzkiego działania, kultury. - To jest polska propozycja ich wyjaśnienia. W ten sposób wchodzimy w dyskurs filozoficzny z myślicielami na całym świecie - podkreślał.

Z kolei rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski wyraził radość, że to wielkie dzieło, dzięki tłumaczeniu na język angielski, zyska rangę międzynarodową, a w przyznaniu subwencji dostrzega dowartościowanie środowiska naukowego uniwersytetu.

Powszechna Encyklopedii Filozofii liczy 10 tomów, a przy jej powstaniu pracowało 800 naukowców z całej Polski. Pierwszy tom w języku angielskim ukaże się w ciągu najbliższych miesięcy. Encyklopedia jest jedną z siedmiu na świecie i w tym zakresie stanowi świadectwo wysokiej pozycji polskiej kultury filozoficznej i humanistycznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..