- Nie ma człowieka, którego zbawienie nie dotyczy, nawet jeśli je odrzuca, niszczy wartości i rodzinę, Chrystus i tak oddał życie za każdego - mówił bp Adam Bab podczas sympozjum z okazji 55. rocznicy powołania Duszpasterstwa Rodzin w Polsce.
Z okazji 55. rocznicy powołania Duszpasterstwa Rodzin w Polsce i w archidiecezji lubelskiej oraz 25. rocznicy ogłoszenia encykliki "Evangelium vitae" i 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej przygotowało konferencję jubileuszową, zatytułowaną "W służbie ewangelii życia". Rozpoczęła ją Msza św. w lubelskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Baba.
Zwracając się do zgromadzonych, wskazał na Maryję jako Matkę Pięknej Miłości, która uczy, jak kochać drugiego człowieka, zarówno tego w rodzinie, jak i tego, który opowiada się przeciwko niej, a swoje szczęście pokłada w nowych technologiach i własnych siłach.
- Złudnym jest, że nowoczesne technologie pozwolą nam wyprodukować szczęście czy zbawienie. Szczególnie trudne momenty, takie jak choroba, cierpienie i śmierć, uświadamiają nam, że potrzebujmy kogoś większego od nas - Boga i Pana. Musimy ciągle otwierać się na to, że moja skończoność i moje granice wołają o Boga. To też nasza misja - dawać świadectwo o takim sposobie przeżywania ograniczonej ludzkiej kondycji - mówił bp Bab.
Zwrócił też uwagę, że jest pośród nas zmartwychwstały Chrystus, który dotarł do nas przez swoje cierpienie i śmierć. - To nie Jego własne sukcesy, ale zwycięstwo nad śmiercią, które chce podarować każdemu człowiekowi. Nie umarł za nielicznych, ale za wszystkich. Nie ma człowieka, którego to nie dotyczy, choć niektórzy chcą, by to ich nie dotyczyło. Wyrażają to czasami wulgarnie i agresywnie. Jednak Chrystus nigdy tego daru nie wycofał dla nich - mówił bp Adam.
Podkreślał też, że nasz wyraz troski o rodzinę to również świadczenie o tym, że Chrystus zawsze czeka, i przekazywanie Dobrej Nowiny, że zbawienie jest dla każdego.
- Ten, kto wraca do Chrystusa, ma ciągle w sercu miłość. Nie chodzi o to, by pokonać przeciwnika i zmiażdżyć jego sumienie, ale je zdobyć dla Chrystusa. To także zadanie dla rodzin - zauważa biskup.
Po Eucharystii rozpoczęła się sesja, której prelegentami są o.prof. Andrzej Derdziuk, prof. Jan Żaryn i s. Jolanta Olech.
Relacje będą na naszej stronie.