Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wzrok skupiony na bezpieczeństwie

Profesor n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej UM w Lublinie i prorektor Uniwersytetu Medycznego, mówi o zastosowaniu najnowszych technologii w leczeniu pacjentów z chorobami oczu.

Ks. Rafał Pastwa: Społeczeństwo koncentruje się od wielu miesięcy głównie na pandemii koronawirusa, tymczasem poza pacjentami covidowymi są też ci z innymi chorobami, chociażby oczu.

Prof. Robert Rejdak: W marcu tego roku, w wyniku wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem, wprowadzono w naszym kraju lockdown. Wszystkie operacje w trybie planowym były zatrzymane. Dotknęło to szczególnie pacjentów chorujących na zaćmę. Jest ona pierwszą przyczyną ślepoty, ale odwracalną, dzięki skutecznemu leczeniu operacyjnemu, które w wielu przypadkach daje szansę na pełny powrót do sprawności wzrokowej. W związku z częstością występowania tej choroby w takich krajach jak Polska przed pandemią koronawirusa wykonywało się pół miliona operacji rocznie. Dlatego łatwo wyobrazić sobie skalę problemu, jeśli od marca do maja nie operowaliśmy w ogóle. Po pierwsze doprowadziło to do kumulacji pacjentów, po drugie – do większego zaawansowania choroby. W przypadku zaćmy możemy mówić o odwracalności, natomiast w przypadku wielu innych chorób już nie.

Po rozluźnieniu obostrzeń znów zaczęto operować w lubelskiej klinice przy ul. Chmielnej.

Stwierdziliśmy, że pacjenci w związku z lękiem przed zakażeniem koronawirusem nie zgłaszali się na leczenie tak często jak wcześniej. Mamy w związku z tym kumulację cięższych przypadków. Dlatego chciałbym zaapelować, aby pacjenci z rozpoznaniem zgłaszali się do nas. Na okulistyce w Lublinie podjęliśmy bowiem wysiłki, by wprowadzić jak najbardziej rygorystyczne zasady i procedury mające zapobiegać zakażeniom. Robimy to zarówno na podstawie wskazań konsultanta krajowego, z którym współpracuję, jak i rekomendacji towarzystw europejskich. Opracowujemy procedury dotyczące wszystkich typów operacji okulistycznych i robimy także analizy, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na zachorowalność i na leczenie chorób oczu. Obecnie operacje na zaćmę wynoszą ok. 90 proc. liczby sprzed pandemii.

Zachowanie procedur bezpieczeństwa jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji.

Nie odnotowaliśmy żadnego przypadku zakażenia w naszej placówce. Świadczy to o najwyższym poziomie standardów bezpieczeństwa realizowanych przez Klinikę Okulistyki Ogólnej. Stosujemy odpowiedni reżim na sali operacyjnej, a dodatkowo wykorzystujemy najnowsze rozwiązania technologiczne. Nasz ośrodek, jako jeden z wiodących w Polsce, wprowadził chirurgię jednego dnia, czyli operacje zaćmy wykonywane bez hospitalizacji. Oznacza to, że pacjent zgłasza się, jest operowany i wychodzi do domu. Pobyt trwa do czterech godzin. Wpływa to również na minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem. Zasady przebywania pacjentów w naszym ośrodku są ściśle określone i przestrzegane. Wprowadziliśmy także pracę na dwie zmiany, dlatego możemy operować większą liczbę osób, w sposób jeszcze bardziej bezpieczny.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama