Choroby oczu nie dotyczą tylko osób starszych

Z prof. n. med. Robertem Rejdakiem, kierownikiem Kliniki Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej UM w Lublinie i prorektorem Uniwersytetu Medycznego o zastosowaniu najnowszych technologii w leczeniu pacjentów rozmawia ks. Rafał Pastwa.

Ks. Rafał Pastwa: Po rozluźnieniu obostrzeń znów zaczęto operować w Klinice przy ul. Chmielnej w Lublinie.

Prof. Robert Rejdak: Stwierdziliśmy, że pacjenci w związku z lękiem przed zakażeniem koronawirusem nie zgłaszali się na leczenie z taką częstotliwością, jak wcześniej. Mamy w związku z tym kumulację cięższych przypadków. Dlatego chciałbym zaapelować, aby pacjenci z rozpoznaniem zgłaszali się do nas. Na okulistyce w Lublinie podjęliśmy bowiem wysiłki, by wprowadzić jak najbardziej rygorystyczne zasady i procedury mające zapobiegać zakażeniom. Robimy to zarówno w oparciu o wskazania konsultanta krajowego, z którym współpracuję i w oparciu o rekomendacje towarzystw europejskich. Opracowujemy procedury dotyczące wszystkich typów operacji okulistycznych i robimy także analizy w jaki sposób pandemia Covid-19 wpłynęła na zachorowalność i na leczenie chorób oczu.  Obecnie operacje na zaćmę wynoszą ok. 90 proc. liczby zabiegów sprzed pandemii.

Zachowanie procedur bezpieczeństwa jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji.

Nie odnotowaliśmy żadnego przypadku zakażenia w naszej placówce, co zasługuje na podkreślenie. Świadczy to o najwyższym poziomie standardów bezpieczeństwa realizowanych przez Klinikę Okulistyki Ogólnej przy ul. Chmielnej 1 w Lubinie. Dodatkowo stosujemy odpowiedni reżim na sali operacyjnej, a dodatkowo wykorzystujemy najnowsze rozwiązania technologiczne. Nasz ośrodek, jako jeden z wiodących w Polsce, wprowadził chirurgię jednego dnia, czyli operacje zaćmy wykonywane w trybie jednodniowym, bez hospitalizacji pacjenta. Oznacza to, że pacjent zgłasza się, jest operowany i wychodzi do domu. Pobyt trwa do czterech godzin. Wpływa to również na minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem. Zasady przebywania pacjentów w naszym ośrodku są ściśle określone i przestrzegane. Wprowadziliśmy także pracę na dwie zmiany, dlatego możemy operować większą liczbę osób i z jeszcze większym bezpieczeństwem.

Klinika dysponuje najnowszym sprzętem, co pozwala na skuteczniejszą poprawę jakości życia pacjentów.

Mamy minimalnie inwazyjne techniki operacji okulistycznych. Zostały one wypracowane przez dekady, również z naszym udziałem. Dzięki temu rekonwalescencja po operacji przebiega szybko. Nasz sprzęt jest na najwyższym światowym poziomie. Jesteśmy też pionierami w kraju, jeśli chodzi o wprowadzenie systemu chirurgii 3D w operacji zaćmy. Aktualnie dzięki wojewodzie i marszałkowi będziemy mieć na stałe tę aparaturę.


Pełna rozmowa z prof. Robertem Rejdakiem w najnowszym 47/2020 papierowym wydaniu „Gościa Lubelskiego”, który jest dostępny w kioskach, salonach prasowych i kościołach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..