Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Papieskie pamiątki w archiwum lubelskim

Dwie wirtualne wystawy poświęcone św. Janowi Pawłowi II przygotowało Archiwum Państwowe w Lublinie. Jedna z nich powraca do papieskiej wizyty w Lublinie, druga pokazuje medale z papieżem Polakiem.

W roku, kiedy obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a także 42. rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową, Archiwum Państwowe w Lublinie pokazuje pamiątki związane z osobą św. Jana Pawła II.

- Obydwie rocznice stały się zachętą do przygotowania galerii internetowej pt. "PAPIEŻ PIELGRZYM. Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Polski w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie". Zebrano w niej i zaprezentowano kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów będących świadectwem wydarzeń, jakie towarzyszyły wizytom Jana Pawła II w ojczyźnie, od momentu powołania metropolity krakowskiego, ks. kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, do roku 1987.  Większość przedstawionych materiałów archiwalnych pochodzi z akt Komitetów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która była szczególnie zainteresowana z przyczyn politycznych inwigilacją środowisk przygotowujących pielgrzymki papieża do Polski i w nich uczestniczących - wyjaśnia Bartosz Staręgowski z lubelskiego archiwum.

Druga z wystaw dotyczy medali z wizerunkiem papieża Polaka.

Tradycja umieszczania wizerunków urzędujących papieży na medalach bitych przy różnych okolicznościach sięga przełomu średniowiecza i renesansu. Ks. prof. Jan Stachowiak przyjął, że początkiem wykonywania takich medali był rok 1417, a kolebką Rzym jako siedziba zwierzchników Kościoła Zachodniego. Medale poświęcone Janowi Pawłowi II zaczęto wybijać już w roku wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, ale pierwsze, dokumentujące kapłaństwo kardynała, pochodzą z 1971 r. Szczególną grupę medali dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II stanowią te, które wykonano na okoliczność jego wizyt w Lublinie, w mieście, gdzie jako profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego spędził dużą część swojego życia. Właśnie medalierstwo lubelskie uwieczniające związki Karola Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II z Lublinem, uniwersytetem i karierą naukową, są zasadniczym zrębem prezentowanej galerii.

Obie galerie można znaleźć na stronie archiwum

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy