Nowy numer 4/2023 Archiwum

Absolwent Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie został biskupem

Papież Franciszek mianował biskupem ks. dr. Arkadiusza Trochanowskiego.

Papież Franciszek ustanowił nową eparchię olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce i mianował jej biskupem dotychczasowego proboszcza w Wałczu i protoprezbitera koszalińskiego ks. Arkadiusza Trochanowskiego.

Ks. Arkadiusz Trochanowski urodził się 6 stycznia 1973 r. w Szprotawie. W latach 1994-2000 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie.

- W 2000 r. uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia przyjął 29 lipca 2000 r. we Wrocławiu z rąk bp. Włodzimierza R. Juszczaka, biskupa eparchii wrocławsko-gdańskiej. Inkardynowany do eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. W latach 2000-2001 pracował jako wikariusz we Wrocławiu, Środzie Śląskiej, Oławie i Oleśnicy. Podjął też studia specjalistyczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, a tytuł doktora teologii z ekumenizmu uzyskał w 2012 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2015 r. uzyskał tytuł nauczyciela dyplomowanego. W 2001 r. został proboszczem parafii w Wałczu i pełni ten urząd do chwili obecnej. W latach 2001-2016 był też proboszczem parafii w Szczecinku. W 2006 r. został członkiem rady kapłańskiej, a od 2010 r. jest protoprezbiterem koszalińskim. Zna język ukraiński, angielski i niemiecki - informuje strona Vatican News.

Biskup nominat poprosił wiernych o modlitwę, podkreślając, że jest to dla niego duża odpowiedzialność. - W swojej codziennej pracy zawsze starałem się być bardzo blisko swoich wiernych parafian, organizując najróżniejsze formy pracy duszpasterskiej. Być może to wpłynęło na podjęcie takiej decyzji przez Papieża Franciszka. Moje mieszkanie parafialne znajduje się w bloku, a więc jestem cały czas z wiernymi, bez przerwy są wokół mnie ludzie i pozostaję bardzo blisko wszystkich ludzkich spraw. Być może to miało wpływ, a resztę to już chyba sam Papież Franciszek wie dlaczego tak, a nie inaczej - powiedział dla Vatican News.

Do czasu objęcia eparchii przez jej pierwszego biskupa, obowiązki administratora apostolskiego eparchii olsztyńsko-gdańskiej będzie pełnił metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz - informuje portal.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy